Musíte být připraveny na válečnou výrobu, vzkázal Putin ruským firmám

Musíte být připraveny na válečnou výrobu, vzkázal Putin ruským firmámNOVÉ
Vladimir Putin Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Ruská armáda

voš

Ruské podniky by měly být kdykoli připraveny přejít na výrobu pro vojenské potřeby. Ve středu to řekl Vladimir Putin na konferenci v Soči. Podle ruského prezidenta potřebuje mít ruská armáda a námořnictvo lepší vybavení, než mají ostatní mocnosti. Píše Independent.

„Schopnost naší ekonomiky zvýšit vojenskou výrobu a služby v krátkém čase je jedním z nejdůležitějších aspektů vojenské bezpečnosti,“ řekl na konferenci Putin. „Pro tento účel by všechny strategické a velké podniky měly být připraveny kdykoliv přejít na vojenskou výrobu bez ohledu na to, kdo je vlastní.“

Podobné téma otevřel Putin již předchozí den, když pronesl, že je potřeba předstihnout Západ ve vojenské technologii: „Naše armáda a námořnictvo musí mít to nejlepší vybavení, lepší než zahraniční ekvivalenty. Pokud chceme vyhrát, musíme být lepší.“

Ruská armáda prošla rozsáhlou modernizací už po gruzínské válce v roce 2008, která ukázala nedostatečnou kvalitu ruské vojenské techniky, jenž byla často ještě pozůstatkem sovětských časů. Od té doby byl zaveden nový testovací režim, byla změněna struktura velení a rozpočet na armádu výrazně vzrostl.

Letos vojenské výdaje překročí tři biliony rublů, což je 3,3 procenta HDP. Během příštích dvou let se očekává, že výdaje budou mírně sníženy na zhruba 2,8% HDP. Přestože tento rozpočet představuje o 30% méně než sečtený vojenský rozpočet evropských států v NATO, řada z nich právě kvůli „ruské hrozbě“ postupně zvyšuje své obrané výdaje. Vojenské velitelství NATO bylo rovněž v reakci na ruské kybernetické a vojenské hrozby restrukturalizováno.

Čtěte také: Premiér Medveděv se distancoval od článku o invazi v roce 1968

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články