Důsledky vichřice: Tři mrtví, statisíce lidí bez proudu a poničené lesy

Větrná smršť v ČR

Důsledky vichřice: Tři mrtví, statisíce lidí bez proudu a poničené lesyAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

3
Domov
Sdílet:

Tři životy a škody za stovky milionů korun si vyžádala nedělní vichřice Herwart v Česku. Situace se v pondělí již sice uklidňovala, ale stoupl počet obětí. V nemocnici zemřel muž zraněný padlým stromem. Odpoledne ještě zůstávaly desítky tisíc odběratelů bez elektřiny a nejezdily vlaky na 12 tratích. Neprůjezdných zůstávalo i několik silnic. Bouře Herwart byla podle meteorologů nejničivější vichřicí od orkánu Kyrill, který v roce 2007 v Česku zabil čtyři lidi.

Počet obětí orkánu Herwart v pondělí stoupl na tři, když v nemocnici podlehl zraněním muž z Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, na kterého v neděli odpoledne spadl strom zřejmě vyvrácený silným větrem. V neděli zahynuli kvůli pádům stromů mladá žena u obce Stařeč na Třebíčsku a 83letý muž v Jičíně. Smrt v Jičíně vyšetřuje policie jako usmrcení z nedbalosti. Padlý strom stál na pozemku města, podle radnice se ale jednalo pouze o nešťastnou náhodu. Podle starosty Jana Malého (ANO) byl strom zdravý.

I hmotné škody budou vysoké. Pojišťovny mají nahlášeny tisíce škod za stovky milionů. Nejčastěji jde o poškozené střechy, škody následkem pádu stromu, ale i vytopené sklepy. Hlášení bude podle pojišťoven ještě přibývat. Celkově však rozsah škod zřejmě nepřekoná následky řádění orkánu Kyrill před deseti lety, kdy byly škody v řádu miliard.

Hasiči napříč celou republikou vyjížděli kvůli vichřici během neděle a noci na dnešek k 7 300 událostem. Denní průměr výjezdů kvůli technické pomoci, pod niž spadají i následky větru, je přitom 151. V terénu bylo přes 10 000 profesionálních i dobrovolných hasičů, nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům. Dva hasiči se při zásazích zranili, sdělila mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

500 tisíc domácností bez proudu

Energetická společnost ČEZ evidovala po vichřici asi půl milionu domácností bez proudu. V pondělí odpoledne se již počet odběratelů bez elektřiny snížil na 80 000. Další distributor elektřiny E.ON, který dodává proud hlavně v Jihočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině, hlásil dopoledne na 28 000 odběrných míst bez elektřiny. Kvůli výpadkům energie po vichřici také měly na některých místech výpadky mobilní sítě.

Škody u firmy ČEZ dosáhly několika desítek milionů korun. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže je to tak pro firmu čtvrtá nejhorší větrná kalamita. Zatím nejhoršími kalamitami z pohledu ČEZ byly orkán Kyrill v roce 2007 s více než milionem postižených zákazníků a škodami za 85 milionů a Emma z roku 2008, kdy bylo bez elektřiny přes 900 000 zákazníků a škody firmy dosáhly 115 milionů korun.

České dráhy zaznamenaly od neděle do pondělí přes 90 mimořádných událostí. V pondělí ve 14:00 stále nejezdily vlaky na 12 tratích. Většina z nich by měla být opět zprovozněna ještě během odpoledne či podvečera. Výjimkou je úsek z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy, kde nebudou kvůli velkému množství popadaných stromů vlaky jezdit ani v úterý, řekla mluvčí drah Radka Pistoriusová.

Škody v lesích

Státnímu podniku Lesy ČR, kterému patří asi polovina lesů v Česku, poničila vichřice podle prvních odhadů asi jeden milion metrů krychlových dřeva. To je více než desetina celoročního objemu těžby dřeva podniku. Finančně firma škody zatím nevyčíslila. Dosud největší živelní pohromou v historii Lesů ČR byl Kyrill, který poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Nejvíce byl orkánem zasažen podle hasičů Karlovarský kraj. Padlé stromy uzavřely několik tratí a silnic, kde sjízdnost navíc komplikoval sníh. Řada domácností byla i dnes stále bez proudu. Vichřice také zanechala milionové škody ve skiareálech v Krušných horách. Nejhůře je na tom Bublava na Sokolovsku, kde vítr poničil několik hektarů lesa i stožáry lanovky. Lyžařská sezona ale podle provozovatele ohrožena asi nebude.

Správci lesů varují veřejnost před vstupem. Třeba královéhradecké technické služby a správce městských lesů upozorňují na riziko pádu poškozených stromů. V národním parku České Švýcarsko jsou pro turisty uzavřeny některé cesty. Správa parku odhaduje, že při nedělní vichřici spadlo zhruba 6 000 stromů, vstup do oblasti nedoporučuje. Kvůli vichřici zůstanou také do úterý uzavřeny Královská zahrada a Jelení příkop v areálu Pražského hradu. V pondělí byla ještě stále uzavřena pražská zoologická zahrada. Její pracovníci odklízeli popadané stromy a větve.

Klidnější situace byla v pondělí na řekách, které vzedmul déšť v noci na neděli. Kulminovala hladina dolní Cidliny. Ráno ještě platil druhý stupeň povodňové aktivity na Labi v Brodu pod Dvorem Králové nad Labem. Odpoledne byl již jen na třech místech nejnižší stupeň.

Ministerstvo zemědělství kvůli výpadkům elektřiny způsobeným vichřicí prodloužilo o dva dny příjem žádostí o dotace v rozvojovém programu. Přerozděluje v něm více než tři miliardy korun. Zájemci mohou elektronicky posílat žádosti do 1. listopadu do 13:00, původní termín byl dnes.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Větrná smršť ON-LINE: stromy zabily dva lidi, nejde proud. Zavřel Hrad i zoo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články