Antimonopolní úřad vydal předběžné opatření v tendru na mýtné
Zjišťuje, zda byly podmínky rovné
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření v tendru na systém elektronického mýtného. Ministerstvo dopravy zatím nesmí s vítězem výběrového řízení podepsat smlouvu, řekl v pátek předseda úřadu Petr Rafaj. ÚOHS chce nejprve zjistit, zda měli všichni uchazeči stejné podklady. Podle ministerstva dopravy ale rozhodnutí úřadu nic neznamená, protože k podpisu smlouvy s vítězem je ještě daleko.
„Toto rozhodnutí nemá na průběh soutěže na nový mýtný systém žádný vliv, neboť k uzavření smlouvy zatím tendr ani zdaleka nedospěl,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (ANO).
Rafaj řekl, že úřad se rozhodl ustanovit znalce. Ten má podle ÚOHS odpovědět na otázky týkající se zpětné zjistitelnosti případných změn obsahu datového nosiče v souvislosti s prověřováním postupu ministerstva při poskytování části zadávací dokumentace dodavatelům. Dokud nebude zpracován posudek, nařídil úřad předběžné opatření – zákaz uzavřít smlouvu. Jinak by podle něj byl zmařen účel vedeného správního řízení.
Ministerstvo dopravy postup úřadu respektuje, upozornilo ovšem, že na průběh zadávacího řízení v tuto chvíli nemá žádný vliv. „Tendr bude pokračovat dál předložením nabídek čtyř konsorcií, která se výběrového řízení zúčastní,“ uvedl Ťok. Všichni zájemci podle něj dostali stejnou dokumentaci. Ministr zároveň zdůraznil, že vše proběhlo podle zákona.
„Postupujeme podle harmonogramu soutěže a nenecháme se odradit opakovanou snahou současného provozovatele o zbrzdění nebo zastavení tendru. Daňoví poplatníci by měli mít konečně možnost vědět, jaká je tržní cena na zajištění mýta,“ dodal Ťok, jehož ministerstvo opakovaně kritizuje současného provozovatele mýtných bran Kapsch za obstrukční jednání.
Firma se podle ministerstva snaží „shodit“ tendr, než uchazeči stačí přijít s nabídkami, které ukážou, nakolik je současná cena konkurenceschopná.
Kapsch tento týden upozornil, že uchazeči v tendru na správu mýtného systému nedostali stejné podklady a účastníci, kteří si dokumentaci vyzvedli v prvních dnech po zahájení tendru, měli k dispozici jiné informace než účastníci, kteří si materiály vyzvedli po zásahu úředníků ministerstva dopravy. Ministerstvo to odmítá.
Ministerský tendr, do kterého se přihlásili čtyři uchazeči, počítá s tím, že po roce 2019 se zpoplatnění rozšíří o 900 kilometrů silnic první třídy z nynějších zhruba 230 kilometrů. O rozšíření rozhodla před rokem vláda. Mýtné se v Česku vybírá elektronicky od roku 2007, nyní tvoří zpoplatněnou síť více než 1400 kilometrů dálnic a silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun, za loňský rok 9,89 miliardy korun.