Gang z Jablonce vyrobil drogy za 250 milionů korun. Zásoboval skoro celé Švédsko

Drogový gang z Jablonce

Gang z Jablonce vyrobil drogy za 250 milionů korun. Zásoboval skoro celé ŠvédskoNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Krajský soud v Liberci se dnes začal zabývat kauzou rozsáhlé výroby drog určených hlavně pro švédský trh. Obžalováno bylo devět lidí, souzeno je osm. Předseda senátu Pavel Pachner dnes před zahájením líčení uvedl, že jeden z obžalovaných před dvěma dny zemřel a jeho stíhání bylo zastaveno. Ostatním hrozí až 18 let vězení.

„Kauza je výjimečná tím, že se jedná o velké množství amfetaminu, o stovky kilogramů,“ uvedla státní zástupkyně Petra Pazderková. Šest obžalovaných je stíháno vazebně, dva mají status spolupracujícího obžalovaného. Soud posuzuje drogové delikty z let 2013 až 2016, i když podle zjištění kriminalistů byla trestná činnost delší. Pazderková ale uvedla, že další vyšetřování by neúměrně protáhlo řízení a na případný trest by to nemělo velký vliv.

Laboratoř na výrobu amfetaminu se nacházela nedaleko centra Jablonce nad Nisou. Drogu tam vyráběl podle obžaloby devětapadesátiletý Richard Rákosník, který získal status spolupracujícího obžalovaného. Znalci odhadli, že tam mohl vyrobit 650 až 880 kilogramů drogy a jejich prodejem ve Švédsku se dalo získat až 250 milionů korun. Obžaloba se týká výroby a prodeje 263 kilogramů drogy v hodnotě 75 milionů. Část amfetaminu se podařilo policistům v Česku, Německu a Švédsku zadržet. „Došlo k záchytům zhruba 95 kilogramů,“ uvedla Pazderková.

Gang zásoboval amfetaminem téměř celé Švédsko, zejména okolí města Malmö. Drogy byly na místo dopravovány v nádržích automobilů, linkovými autobusy i letecky. Odběratelem drog byl sedmapadesátiletý Luka Luburic a o šest let mladší Tibor Karnel, tvrdí obžaloba. Oba dnes popřeli, že by do obchodu s amfetaminem byli zapleteni. Luburic uvedl, že problémy s drogami měl v minulosti. Od roku 2007 je prý neužívá ani není do jejich prodeje zapojen. „Nemám možnost, abych Rákosníkovi dával peníze a něco financoval,“ uvedl s tím, že pracuje ve stavebnictví a vydělává si 2000 eur (cca 52.000 Kč) měsíčně.

Podíl na drogových obchodech popřel i Karnel, také v minulosti trestaný. Vypověděl, že jezdil do Česka jednou za dva měsíce, protože to je „úžasná země“. Většinou se setkal s Rákosníkem, protože byli přátelé. Peníze, které mu dával, podle něj nebyly určené na drogy, ale šlo o půjčky. Karnel tvrdil, že ve Švédsku podnikal, měl firmu na malířské práce. U soudu dnes hodně často zmiňoval i ekologické odstraňování žvýkaček z dlažby.

Jakoukoli vinu na obchodování s amfetaminem popřel i český emigrant žijící ve Švédsku Petr Jendrísek. Podle obžaloby Rákosníkovi předával peníze získané prodejem drog a zprostředkovával kontakty mezi obžalovanými. Jendrísek u soudu uvedl, že se s Rákosníkem zná přes 30 let a šlo o služby z kamarádství, podstatu schůzek či jednání neznal. Dalších pět obžalovaných by mělo být vyslechnuto do pátku, do kdy jsou jednání nařízena. Tlumočí se do maďarštiny a švédštiny. Původně se mělo překládat i do srbštiny, po úmrtí Iliji Chaldaroského to ale není potřeba.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články