1 piráti podpoří vydání Babiše sněmovnou

Spolupráce s ANO? Jen když bude Babiš s Faltýnkem ve vězení, řekl pirát Michálek

NOVÉ

Témata:

Předsedou poslaneckého klubu Pirátů se stal Jakub Michálek. Ten se hned vymezil proti vedení hnutí ANO. „Pokud by Babiš a Faltýnek byli zavření ve vězení, nějakou spolupráci s ANO si dokážeme představit,“ řekl v České televizi. Lídr pražské kandidátky Michálek bude v sedmičlenném povolebním vyjednávacím týmu, který povede předseda strany Ivan Bartoš. Doplňovat je budou Dana Balcarová, Lenka Kozlová, Mikuláš Peksa, Lukáš Bartoň a Mikuláš Ferjenčík.

Piráti uvedli , že v případném hlasování sněmovny o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a jeho zástupce Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání budou  hlasovat pro jejich vydání.

Strana získala ve volbách 10,8 procenta hlasů a mají 22 mandátů. „Úkolem vyjednávacího týmu pirátů, jehož složení budeme podle jednání obměňovat, je především seznámit ostatní politické strany s dvaceti programovými body, které chceme prosadit,“ uvedl Bartoš.

Mezi programové body pirátů patří například vymáhání hmotné osobní odpovědnosti politiků a úředníků, důsledně otevřená výběrová řízení, zabránění úniků zisků z ČR do daňových rájů nebo postupné zrušení podpory biopaliv a důsledná kontrola poskytovaných zemědělských dotací. Strana se chce také zaměřit na zákon o registru smluv nebo zákon o svobodném přístupu k informacím.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Bartoš již dříve vyloučil spolupráci s SPD a KSČM a kvůli podezření z dotačního podvodu šéfů ANO Babiše a Faltýnka také s jejich hnutím. Za předčasnou označil otázku, zda se chtějí Piráti podílet na vládě nebo být v opozici. „My jsme teď teprve sestavili vyjednávací tým a žádná jednání nezačala,“ řekl Bartoš.

Piráty by si ve vládě dovedl představit prezident Miloš Zeman, který uvedl, že mají znalosti v oblasti digitalizace a jako opozice nic neprosadí. „Nevím, jestli je pan prezident kompetentní hodnotit něčí znalosti v oblasti IT. Souhlasím, že jsme odborníci na digitalizaci, ale názor prezidenta nehraje v povolebních jednáních žádnou roli, budeme jednat podle své strategie,“ prohlásil Bartoš.

Čtěte také: Fiala za Babišem nepojede. Pozvání „na kávičku“ odmítli i pirát Bartoš a Kalousek


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.