Spolupráce s ANO? Jen když bude Babiš s Faltýnkem ve vězení, řekl pirát Michálek

Spolupráce s ANO? Jen když bude Babiš s Faltýnkem ve vězení, řekl pirát MichálekNOVÉ
Nově zvolený šéf poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek. Foto:

Foto: Česká pirátská strana

Domov

piráti podpoří vydání Babiše sněmovnou

Předsedou poslaneckého klubu Pirátů se stal Jakub Michálek. Ten se hned vymezil proti vedení hnutí ANO. „Pokud by Babiš a Faltýnek byli zavření ve vězení, nějakou spolupráci s ANO si dokážeme představit,“ řekl v České televizi. Lídr pražské kandidátky Michálek bude v sedmičlenném povolebním vyjednávacím týmu, který povede předseda strany Ivan Bartoš. Doplňovat je budou Dana Balcarová, Lenka Kozlová, Mikuláš Peksa, Lukáš Bartoň a Mikuláš Ferjenčík.

Piráti uvedli , že v případném hlasování sněmovny o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a jeho zástupce Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání budou  hlasovat pro jejich vydání.

Strana získala ve volbách 10,8 procenta hlasů a mají 22 mandátů. „Úkolem vyjednávacího týmu pirátů, jehož složení budeme podle jednání obměňovat, je především seznámit ostatní politické strany s dvaceti programovými body, které chceme prosadit,“ uvedl Bartoš.

Mezi programové body pirátů patří například vymáhání hmotné osobní odpovědnosti politiků a úředníků, důsledně otevřená výběrová řízení, zabránění úniků zisků z ČR do daňových rájů nebo postupné zrušení podpory biopaliv a důsledná kontrola poskytovaných zemědělských dotací. Strana se chce také zaměřit na zákon o registru smluv nebo zákon o svobodném přístupu k informacím.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Bartoš již dříve vyloučil spolupráci s SPD a KSČM a kvůli podezření z dotačního podvodu šéfů ANO Babiše a Faltýnka také s jejich hnutím. Za předčasnou označil otázku, zda se chtějí Piráti podílet na vládě nebo být v opozici. „My jsme teď teprve sestavili vyjednávací tým a žádná jednání nezačala,“ řekl Bartoš.

Piráty by si ve vládě dovedl představit prezident Miloš Zeman, který uvedl, že mají znalosti v oblasti digitalizace a jako opozice nic neprosadí. „Nevím, jestli je pan prezident kompetentní hodnotit něčí znalosti v oblasti IT. Souhlasím, že jsme odborníci na digitalizaci, ale názor prezidenta nehraje v povolebních jednáních žádnou roli, budeme jednat podle své strategie,“ prohlásil Bartoš.

Čtěte také: Fiala za Babišem nepojede. Pozvání „na kávičku“ odmítli i pirát Bartoš a Kalousek

Související články