2 Povolební vyjednávání

Fiala za Babišem nepojede. Pozvání „na kávičku“ odmítli i pirát Bartoš a Kalousek

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Lídři Občanské demokratické strany a TOP 09 odmítli pozvání Andreje Babiše k povolebnímu jednání v Průhonicích. Podle nich by se diskuze o budoucnosti Poslanecké sněmovny měla vést na půdě sněmovny. Reagovali tak na sobotní textovou zprávu, v níž šéf hnutí ANO vyzval všechny předsedy volebně úspěšných politických hnutí k jednání.

„Ano, dostal jsem pozvání od Andreje Babiše na jednání o uspořádání Poslanecké sněmovny. Na to pozvání bude samozřejmě Občanská demokratická strana reagovat pozitivně,“ uvedl pro Seznam zprávy předseda ODS Petr Fiala. Dodal nicméně, že strana dopředu vyloučila možnost podpory vlády, v níž by figurovalo ANO, nebo přímo spolupráci s Babišem. „Podívejte se na ta čísla. To není scénář, který by k něčemu mohl vést. Těch důvodů, kvůli nimž jsme říkali, že nemůžeme jít s hnutím ANO, je celá řada,“ doplnil Fiala.

Jednání v Průhonicích už předtím odmítl i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Řekl, že Babišovu textovou zprávu dostal. „Já říkal, že se termínu přizpůsobím, ale že nemusíme pospíchat, protože naše pozice jsou neměnné. Teď slyším, že se schůzky už konají v Průhonicích. Tam nepojedu v žádném případě, jsem ochoten se sejít v Poslanecké sněmovně, ne v Průhonicích,“ uvedl Kalousek, který dlouhodobě vylučuje spolupráci s ANO.

Pozvání k Babišovi „na kávičku“ odmítl i šéf Pirátské strany Ivan Bartoš. Podle něj jednání s Andrejem Babišem není akceptovatelné a není v souladu s postojem strany. Piráti v neděli odpoledne po jednání na tiskové konferenci představili svůj poslanecký klub a také vyjednávací tým pro povolební schůzky. Předseda Pirátů Bartoš znovu zopakoval, že s Babišem do vlády nechce, ačkoliv to Pirátům doporučil prezident Miloš Zeman.

Vyjednávací tým povede za Piráty předseda strany Ivan Bartoš a místopředseda Jakub Michálek, doplňovat je budou Dana Balcarová, Lenka Kozlová, Mikuláš Peksa, Lukáš Bartoň a Mikuláš Ferjenčík. Piráti se jednomyslně shodli, že by v nové Poslanecké sněmovně hlasovali pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Požadují post místopředsedy dolní komory a chtějí mít zastoupení alespoň ve čtyřech výborech nebo komisích.

Zástupci hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem diskuze o složení budoucího kabinetu na půdě sněmovny vést přeci jen budou. V neděli odpoledne jednali s Petrem Gazdíkem z hnutí Starostové a nezávislí.

Čtěte také: Fronta na Babiše. ANO jednalo s komunisty i se Švejnarem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.