5 První povolební jednání

Fronta na Babiše. ANO jednalo s komunisty, Švejnarem i STAN

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , , ,

Předseda KSČM Vojtěch Filip se v neděli ráno sešel se zástupci hnutí ANO v Průhonicích. Schůzka se točila především kolem uspořádání nové Sněmovny a priorit stran, řekl Filip. Babiš se sešel i s ekonomem Janem Švejnarem. Ten v ČT uvedl, že mluvili o ekonomické situaci, jak v Česku, tak ve světě. Odpoledne měli do Průhonic zamířit i představitelé Starostů a nezávislých. Nakonec se však schůzka uskutečnila od 14 hodin v Poslanecké sněmovně a dorazil na ni Petr Gazdík. Tématem schůzky bylo uspořádání nové Sněmovny, koaliční jednání s ANO nejmenší sněmovní strana vylučuje. Gazdík po jednání řekl, že ho Babiš znovu přemlouval ke spolupráci, STAN ale odmítli.

Petr Gazdík se s Andrejem Babišem sešel v Poslanecké sněmovně na Malostranském náměstí v Praze. Podle Andreje Babiše obě strany mají programové průniky. „Naše programy jsou podobné, oni akorát nechtějí přímou volbu starostů, zatímco my ano. V tomto případě to ale moc není o programech. Pan Farský se o mé osobně vyjadřuje, řekl bych, hůř než pan Kalousek. V tomto spolu soutěží,“ řekl Babiš v České televizi.

Jednání Gazdíka a Babiše netrvalo ani hodinu. Podle šéfa Starostů byl tématem jednání především chod nové Poslanecké sněmovny. „Řešili jsme ustanovení nové Sněmovny. Zejména jsme se bavili o tom, jak aktivně fungovat, protože já jsem autorem jednacího řádu Sněmovny. V ní je totiž nyní devět stran. Uvidíme tedy, jestli se bude muset upravovat jednací řád. Bavili jsme se také o novém rozdělení sněmovních výborů. My bychom preferovali Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj,“ řekl po schůzce Gazdík.

Předseda Starostů znovu vyloučil možnou povolební spolupráci s hnutí ANO na koaliční bázi. „To je vyloučeno. Sice tam máme nějaká společná programová témata, ale naše ideologie jdou proti sobě. Hnutí ANO chce řízení státu centralizovat, zatímco my chceme rozhodovat co nejblíže občanovi. I vzhledem k těmto důvodům své slovo držíme a do koalice s hnutím ANO jít nechceme, i když mě k tomu Andrej Babiš přesvědčoval,“ řekl před Poslaneckou sněmovnou po jednání s hnutím ANO Gazdík.

Babiš se proti slovům Gazdíka ohradil a popřel, že by Starosty přesvědčoval. „To je lež, já jsem Starosty ke vstupu do koalice s námi nepřemlouval,“ sdělil večer na půdě Sněmovny předseda vítězného hnutí voleb.

Starostové podle vyjádření jejich předsedy nemají ambice na posty místopředsedy Sněmovny. „Jako nejmenší zastoupená strana místopředsedu nechceme. Přece nemůžeme mít osm místopředsedů, to by bylo neefektivní. Přikláním se k tomu, aby místopředsedové byli čtyři, maximálně pět,“ řekl šéf Starostů.

Po jednání s Petrem Gazdíkem přijel do Poslanecké sněmovny k Andreji Babišovi a Jaroslavu Faltýnkovi ještě Martin Stropnický, taktéž z hnutí ANO.

S Babišem nechtějí spolupracovat ani komunisté

Filip při odchodu z jednání České televizi a Nově řekl, že o sestavování koalice jednat odmítl. „Bylo to jen úvodní setkání, předseda Babiš nás informoval, s kým dalším bude jednat,“ řekl Filip. Nedošlo podle něj ani na konkrétní jednání o tom, kdo by se měl stát šéfem Sněmovny.

Další schůzky očekává Filip až po úterku po ustavení poslaneckých klubů a Babišových jednáních s dalšími subjekty. Babiš v sobotu řekl, že textovou zprávou gratuloval všem lídrům stran, které se dostaly do Sněmovny, a vyzval je k neformálním jednáním o uspořádání dolní komory.

Švejnar v Otázkách Václava Moravce uvedl, že s Babišem jednal výhradě o hospodářské situaci. Uvedl, že ekonomická situace ve světě a v Evropě je na vzestupu a Česko toho může využít. „Budoucí vláda má velkou šanci, pokud udělá dobré krátkodobé, i dlouhodobé kroky,“ řekl Švejnar.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek ČTK řekl, že Babišovu textovou zprávu dostal. „Já říkal, že se termínu přizpůsobím, ale že nemusíme pospíchat, protože naše pozice jsou neměnné. Teď slyším, že se schůzky už konají v Průhonicích. Tam nepojedu v žádném případě, jsem ochoten se sejít v Poslanecké sněmovně, ne v Průhonicích,“ uvedl Kalousek, který dlouhodobě vylučuje spolupráci s ANO.

Představitelé ODS podle mluvčí strany Jany Havelkové dnes jednání s ANO nechystají. Předseda strany Petr Fiala v rozhovoru pro Seznam zprávy, stejně jako Miroslav Kalousek, prohlásil, že se do Průhonic nechystá. Podle něj se má o uspořádání Sněmovny jednat na její půdě. Piráti mají na odpoledne dle svojí strategie naplánovanou schůzku, kde by měl vzniknout vyjednávací tým a domluvit se strategie pro další jednání, poté uspořádají tiskovou konferenci.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ČTK řekl, že do Průhonic se na jednání s ANO nechystá. „Termín ještě nemáme natvrdo, ještě to ladíme, dneska to nebude,“ uvedl. Za pravděpodobné považuje, že se s Andrejem Babišem a dalšími vyjednavači hnutí ANO sejde v pondělí.

Jednat s Babišem se dnes nechystají ani piráti. Jejich šéf Ivan Bartoš uvedl, že „pozvání na kávičku“ od Babiše dostal, ale pro piráty to není akceptovatelné, není to v souladu s postojem strany. Ta si nyní volí tříčlenný vyjednávací tým.

Čtěte také: Poslanec SPD? Muž, který „zabodoval“ v televizní debatě

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.