V Číně startuje komunistický sjezd. Policisté v ulicích a tvrdá kampaň proti disidentům

Sjezd komunistické strany

V Číně startuje komunistický sjezd. Policisté v ulicích a tvrdá kampaň proti disidentůmNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Ve středu začne v Pekingu sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, který je v zemi nejvýznamnější politickou událostí letošního roku. Na sjezdu bude podle očekávání vyměněna většina představitelů stálého výboru politbyra strany, který určuje dění v Číně. Předpokládá se také, že prezident Si Ťin-pching na sjezdu dále upevní svou moc a nedůležitější pozice ve vedení obsadí svými spojenci.

Strana se v posledních letech řídí pravidlem, podle něhož činitelé, kterým je v době sjezdu 67 let a méně, setrvávají na svých pozicích, nebo se mohou dočkat povýšení. Představitelé starší 68 let ze svých funkcí odcházejí. Tímto způsobem dochází v Číně ke klidnému předávání moci.

Věkový limit je ale neformálním pravidlem a jednou z klíčových záležitostí, které budou analytici při sjezdu sledovat, bude právě fakt, zda prezident pravidlo poruší. Oči budou přitom upřeny na hlavní osobnost prezidentova tažení proti korupci a jednoho z jeho nejbližších spolupracovníků Wang Čchi-šana, kterému je 69 let.

Podle některých názorů by prezident mohl Wanga ve stálém výboru politbyra nechat, a připravit si tak půdu pro vlastní setrvání ve funkci i po překročení věkového limitu. Na příštím sjezdu komunistické strany v roce 2022 bude Si Ťin-pchingovi totiž také už 69 let. Pokud Wang ve stálém výboru politbyra zůstane, bude to prý nepochybným důkazem Siovy autority.

Tato skutečnost však bude známa až na závěr sjezdu 24. října, kdy členové příštího stálého výboru politbyra vystoupí na jeviště v pekingském Paláci lidu. Někteří politologové se domnívají, že v případě posílení moci by prezident mohl přistoupit k zásadnějším reformám finančních trhů a státních firem. Skeptici naopak pochybují, že by prezident byl nakloněn liberalizaci ekonomiky, a jsou přesvědčeni, že jeho hlavním zájmem je udržet se v čele strany i celé země i po roce 2022.

Dalším ukazatelem toho, jak silná je pozice prezidenta Si Ťin-pchinga, mohou být dodatky ke stanovám strany. Ty současné zmiňují jako ideology strany bývalé vůdce Mao Ce-tunga a Teng Siao-pchinga, nikoli však exprezidenty Ťiang Ce-mina a Chu Ťin-tchaa. Pokud bude dodatkem připojeno Si Ťin-pchingovo jméno, bude to znamenat, že Si Ťin-pching je nejdůležitějším vůdcem Číny od dob Maa, uvedla agentura Reuters.

Druhým představitelem, který by se vedle prezidenta Si Ťin-pchinga měl ve stálém výboru na základě svého věku udržet, je premiér Li Kche-čchiang. O jeho odchodu z funkce se ale spekuluje již od roku 2015; předseda vlády je prý pod tlakem kvůli zpomalování růstu čínské ekonomiky, a navíc se údajně nepohodl s prezidentem. Podle Reuters to ale nakonec vypadá, že si svůj post zachová. Jeho vztah s prezidentem je lepší, než jak ho líčí kolující fámy, a pokud se Číně nebude ekonomicky dařit, obětní beránek se bude hodit.

Při generační výměně bývají zpravidla do stálého výboru politbyra zvoleni dva relativně mladí vůdci, přičemž s jedním se výhledově počítá do funkce nového prezidenta a s druhým na premiérský post. Spekuluje se, že šance nahradit Si Ťin-pchinga v prezidentském úřadu má Čchen Min-er, nynější šéf komunistické strany v jednom z nejvýznamnějších čínských měst Čchung-čchingu. Budoucím premiérem by mohl být Chu Čchun-chua, současný šéf komunistické strany v provincii Kuang-tung. Pokud se ve stálém výboru politbyra žádné mladé tváře neobjeví, bude to dalším náznakem skutečnosti, že se prezident Si Ťin-pching chystá na třetí mandát.

Čínská metropole přijala kvůli sjezdu mimořádná bezpečnostní opatření a v ulicích Pekingu hlídkují tisíce policistů. Vláda také zpřísnila už beztak tvrdou cenzuru médií a internetu a uskutečnila rozsáhlou kampaň proti disidentům. Řada kritiků režimu je pod neustálým policejním dohledem, předním aktivistům bylo nařízeno opustit Peking. Provoz továren v Pekingu a okolí byl omezen či zastaven, aby se čínská metropole zbavila pověstného smogu.

Sjezd se koná vždy za zavřenými dveřmi a jeho program není veřejně znám. Klíčovým úkolem pro téměř 2300 delegátů bude zvolit nový ústřední výbor strany, který má asi 205 plnohodnotných členů. Ten pak jmenuje nejužší vedení – 25členné politické byro a sedmičlenný stálý výbor politbyra. Sjezd začne ceremoniálem ve středu v 09:00 místního času (03:00 SELČ), po něm se očekává projev prezidenta, ve kterém Si Ťin-pching nastíní priority strany na dalších pět let.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články