Zlom v kauze Earhartová. Našla se součástka zmizelého letadla

Záhadné zmizení v Tichém oceánu

Zlom v kauze Earhartová. Našla se součástka zmizelého letadla
Amelia Earhartová se svým letadlem Electra. Foto: FOTO: Wikimedia/Alaniaris
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Záhada zmizení letkyně Amelie Earhartové, která se jako první žena vydala obletět svět a při tomto pokusu zemřela, je o krok blíž odhalení. Badatelé ze skupiny TIGHAR díky novým analýzám zjistili, že trosky nalezené v Tichém oceánu v roce 1991 nakonec opravdu pochází z jejího ztraceného letadla. Zároveň se skupina domnívá, že na mořském dnu našla trup letadla. Informovala o tom CNN.

Objevený pozůstatek je podle názoru badatelů záplata, kterou letkyně použila k nahrazení rozbitého okna. „Záplata odpovídá charakteru jejího letadla stejně jako otisk prstu jednotlivému člověku,“ píše skupina ve své tiskové zprávě. Náhražka okna byla vyrobena z hliníku a má charakteristický tvar i velikost.

Skupina TIGHAR pracuje s teorií, podle které Earhartová při svém letu kolem světa v roce 1937 společně s navigátorem Fredem Noonamem bezpečně přistála na útesu opuštěného ostrova Nikumaroro v Tichém oceánu. Kvůli špatnému radiovému spojení se jim však už nikdy nepovedlo kontaktovat pevninu. Letadlo měly po čase pohltit divoké mořské vlny a Earhartová s Noonamem měli po měsíci zemřít na dehydrataci.

Neznámá anomálie

Ačkoliv se badatelům při pátráních v letech 2010 a 2012 nepovedlo na místě najít žádné trosky, jedna z členek skupiny na sonárních snímcích zaznamenala v téměř dvou set metrové hloubce anomálii na topografii mořského dna. Podle dalších analýz má anomálie velikost i tvar, který odpovídá trupu letadla Earhartové s názvem Electra.

I přes tento objev zůstává spousta odborníků na letectví skeptických. Badatelé totiž stále nepřišli s teorií, kterou by podpořili pádnými důkazy. V průběhu let se kromě této teorie objevilo hned několik dalších. Mnozí se domnívají, že Electra byla Japonci sestřelena u Marshallových ostrovů, milovníci konspiračních teorií si zase myslí, že Earhartová v pořádku doletěla zpět do USA, tam ji pak měla americká vláda přimět k přijmutí nové identity.

Rozhodující rok 2015

Opravdový zlom v 77 let staré záhadě by ale mohl přinést rok 2015. TIGHAR se hodlá znovu na 24 dní vydat na ostrov Nikumaroro a identifikovat tam sonarem objevenou anomálii.

Amelia Earhartová byla americkou letkyní. Jako první ženě se jí v roce 1928 povedlo samostatně přeletět Atlantský oceán. O devět let později se společně se svým navigátorem Fredem Noonamem vydala na cestu kolem světa. Při zdolávání posledních jedenácti tisíc kilometrů se přerušilo radiové spojení a letadlo zmizelo.

Čtěte více: 10 letadel, která prostě zmizela. Velké záhady historie 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz