Hrad vysvětluje Zemana: Chtěl se přiblížit světu odpůrců

Hrad vysvětluje Zemana: Chtěl se přiblížit světu odpůrcůNOVÉ
Miloš Zeman v Lánech. Ilustrační foto Foto: Foto: ČTK
Domov

Zemanovy vulgarity

Echo24

Prezident Miloš Zeman se chtěl podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vulgaritami v Hovorech z Lán přiblížit myšlenkovému světu svých odpůrců. Zároveň prý chtěl poukázat na pokrytectví při používání sprostých slov, kdy jejich využití v minulosti kritiku nevyvolalo. Ovčáček to dnes řekl ČTK. 

Zeman v pořadu opakovaně použil vulgarismy s vysvětlením, že tak činí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Pražská kavárna má ráda pana Schwarzenberga, tak jsem se chtěl vlísat do přízně pražské kavárny," řekl v Hovorech z Lán jako zdůvodnění vulgarismů Zeman.

Sprostá slova vyslovil také v souvislosti s ruskou hudební skupinou Pussy Riot nebo služebním zákonem. V pořadu tak zaznělo "zkurvili", "kunda" nebo "hovno". 

"Pan prezident se chtěl užitím těchto jadrných výrazů přiblížit myšlenkovému světu svých odpůrců, kteří jsou velmi shovívavý k výrazivu u některých jiných politiků," řekl Ovčáček. Tvrdí, že v minulosti byly podobné výrazy považovány za "noblesní či případně roztomilé" a celospolečenskou diskusi nevyvolaly. V tom prezident vidí určitou míru pokrytectví, míní mluvčí. 

"Možná je dobře, že nyní tato společenská diskuse vzniká a bude jedině dobře, bude-li uznáno, že takové vyjadřování není vhodné ani u lidí, u kterých bylo doposud akceptováno," dodal Ovčáček.

Poznamenal také, že věty prezidenta jsou podle něj vytrhávány z kontextu. 

Co řekl Zeman v Hovorech z Lán: Vulgární Zeman v rozhlase: Kunda sem, kunda tam, hovno, zkurvili...

Čtěte také: Kalousek: Zeman dělá z Lán čtvrtou cenovou. Zakrývá Čínu

Sobotka: Zeman sráží úřad, dává špatný příklad a kazí jméno