Sobotka: Zeman sráží úřad, dává špatný příklad a kazí jméno

Sobotka: Zeman sráží úřad, dává špatný příklad a kazí jménoAKTUALIZOVÁNO
Domov

Vulgární prezident

Jan Kálal

Vulgarismy prezidenta Miloše Zemana ostře kritizují politici. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dává prezident velmi špatný příklad a vůbec by se takovým způsobem vyjadřovat neměl.

„Prezident by se takovým způsobem vyjadřovat neměl. Sráží to pověst prezidentského úřadu, dává to velmi špatný příklad a rozhodně nám to nedělá dobré jméno v zahraničí,“ uvedl premiér Sobotka pro server ECHO24.cz.

„Vysoký ústavní činitel, jako je například prezident, musí být profesionál, který má své vyjadřování pod kontrolou,“ dodal premiér.

Čtěte také: Vulgární Zeman v rozhlase: Kunda sem, kunda tam, hovno, zkurvili...

„Do oficiálních vyjádření ústavních činitelů vulgarismy nepatří. S výjimkou citací, a i tam je třeba opatrně vážit slova,“ míní vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tvrdí: „Je to nepochybně nedůstojné úřadu prezidenta republiky.“

Kultivující Herman, opatrný Stropnický

„Vulgární vyjadřování by nemělo být součástí slušného člověka nikdy, ať je v jakémkoli postavení. U vrcholných politiků to platí dvojnásob,“ zmínil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Pokud je opak pravdou, je to velmi smutné a kulturnosti v naší zemi to rozhodně neprospívá. A to mě naplňuje jednat upřímným zármutkem a na druhé straně je to výzva k intenzivní práci na poli kultivace naší společnosti,“ připojil.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) byl v hodnocení Zemanových výroků opatrnější. „Pan prezident takový slovník běžně nepoužívá. Proto se domnívám, že šlo o něco záměrného, že chtěl z nějakého důvodu vyvolat reakci. Proč přesně, to netuším,“ prohlásil.

Prezident Zeman ve vysílání nedělních Hovorů z Lán použil několik vulgarismů. V živém rozhovoru pro Český rozhlas mluvil například o tom, že „vláda zkurvila služební zákon“, že anglický výraz pussy znamená v překladu „kunda“ nebo že šéf opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg získává oblibu i tím, že v každé druhé větě používá „hovno“. Snahou zalíbit se „pražské kavárně“ vysvětloval svoji dávku vulgarit i Zeman.

Další reakce politiků zde: Kalousek: Zeman dělá z Lán čtvrtou cenovou. Zakrývá tak Čínu

Čtěte také: Kritické myšlení se vyčerpává na trapném chování prezidenta

Klaus je minulost, Zeman bez budoucnosti

Jak se vyslovuje impeachment, pane prezidente?