Obžaloba za protonové centrum. Jde o exnáměstka Pečenku?

Smlouva s VZP

Obžaloba za protonové centrum. Jde o exnáměstka Pečenku?AKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Protikorupční policie v pátek navrhla obžalovat jednoho obviněného kvůli způsobu uzavření smlouvy o smlouvě budoucí mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a protonovým centrem. Má jít o zneužití pravomoci veřejného činitele.  

Informaci uvedl na webu mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Podle dřívějších informací čelí v kauze obvinění z pokusu o zneužití pravomoci exnáměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka. Jako nucený správce VZP smlouvu údajně uzavřel bez projednání na ministerstvu a bez výběrového řízení. 

Čtěte také: VZP utnula protonové centrum. Pacienty pošle do Mnichova

Policie zahájila trestní stíhání v listopadu 2013. Případ se týká smlouvy VZP s firmou Proton Therapy Centre Czech z roku 2006, která zaručovala protonovému centru na 15 let miliardu korun ročně za léčení 1600 klientů pojišťovny s rakovinou.

Pečenka, kterého do funkce nuceného správce pojišťovny jmenoval jako svého náměstka tehdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD), údajně uzavření smlouvy náležitě neprojednal a navíc ji hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. 

Pečenka dříve v médiích uvedl, že podle něj je smlouva platná a upozornil na to, že prošla právním auditem. Pojišťovna na požadavky zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí nicméně odmítla přistoupit. Spor o platnost dokumentu centrum prohrálo, poté začalo ceny pro VZP zvyšovat – za jedno záření požadovalo nejprve 39 000 korun, letos 55 000 korun. 

Proton Therapy Center je soukromý projekt v areálu Nemocnice Na Bulovce, který využívá pro léčení nádorových onemocnění protonové záření. Protonové centrum funguje od prosince 2012, jeho vznik si vyžádal 3,5 miliardy korun. Má smlouvu s Vojenskou zdravotní pojišťovnou, Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou a Oborovou zdravotní pojišťovnou, ostatní zaměstnanecké pojišťovny o ní vyjednávají. Správní rada VZP schválila návrh smlouvy s úhradou ozařování do 50 milionů korun ročně, což centrum odmítlo. 

Protonová léčba je doporučena pro léčení nádorů hlavy, krku, mozku a centrální nervové soustavy, nádorů v páteři, rakoviny prostaty, lymfomů a nádorů u dětí. Metoda protonového záření je vysoce přesná a šetrná, podle kritiků však také drahá. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz