Únos, nebo záchrana? V Británii bylo 'zabaveno' 139 českých dětí

BRITÁNIE VS. ČESKO

Únos, nebo záchrana? V Británii bylo 'zabaveno' 139 českých dětíTýdeník ECHO
Ilustrační foto Foto: Foto: ČTK/Picture alliance
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Ve Velké Británii a Skandinávii neunášejí děti teroristé, ale stát, stěžují si kritici tamního systému právní ochrany nezletilců. Jen českým občanům bylo na britských ostrovech od roku 2010 odebráno 139 dětí, které putovaly převážně do tamních pěstounských rodin. Rodičům bylo vráceno jen osm z nich. Letos upoutal pozornost případ dvou malých chlapců, které úřady vzaly před třemi lety české matce v Norsku.

„Jde o přirozenou patologii každého systému, který se v jisté části vždy stává slepým,“ míní ředitel Úřadu pro mezinárodní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. „Systém“ je ale podle něj založen na dobře míněné snaze předejít množství případů utýraných dětí, na které stát v minulosti včas nezareagoval. Někteří politici v novém trendu naproti tomu rovnou vidí „obchod s dětmi“, který přichází i do České republiky. Děje se skutečně něco temného?

Jedním ze čtrnácti desítek českých dětí odebraných v Británii za poslední čtyři a půl roku je dvouletý chlapec rodičů pocházejících ze severní Moravy. Protože britské úřady vystupují kriticky proti „nepatřičnému upozorňování“ na dosud nedořešené případy, Týdeník ECHO neuvádí jména zmíněné rodiny. „Závěrečné soudní jednání v Británii je určeno na leden a medializace by jim mohla ublížit,“ říká Pavla Poláková, pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí magistrátu v Novém Jičíně, která před britským soudem už vypovídala.

Dítě bylo moravské rodině žijící v Nottinghamu britskými úřady „zabaveno“ prakticky hned po porodu, ve věku šesti týdnů. Matce hocha bylo teprve osmnáct, otcem byl její o mnoho let starší partner, Rom, který žil v Británii z invalidního důchodu. Důvodem odebrání nebylo násilí proti kojenci, zanedbání péče či třeba drogy v rodině, nýbrž podle tamní sociální služby představoval otec potenciální nebezpečí pro svého syna. „V minulosti byl v Česku trestán za závažný trestný čin, který už byl dávno zahlazen, a sociální služba proti němu použila také to, že dříve žil s matkou své současné partnerky a někdy se k ní choval násilně,“ vysvětluje Pavla Poláková.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy