Škody z útoku anarchistů? Statisíce, míní policie
Útoky Sítě revolučních buněk
Až na statisíce korun se podle pražské policie vyšplhá škoda, kterou napáchali o víkendu žháři na jejích dvou policejních vozech. Služební Škody Octavie budou zřejmě na odpis. Útokem, ke kterému se přihlásili levicoví anarchisté ze Sítě revolučních buněk, se zabývají kriminalisté.
„Oba vozy byly relativně nové. První auto pocházelo z roku 2015, druhé z roku 2008. Škody se tak budou odhadem pohybovat v řádu desetitisíců až statisíců korun,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Případ žhářského útoku, ke kterému se v pondělí přihlásila Síť revolučních buněk, současně podle Hulana převzali od kriminalistů čtvrtého policejního obvodu vyšetřovatelé, kteří se na obdobné incidenty specializují. O jaký útvar se jedná, ale mluvčí odmítl specifikovat.
„Poté, co byl řadě médií i policii rozeslán email, ve kterém se k útoku přihlásila daná organizace, si případ převzali kriminalisté, kterým tato problematika přísluší,“ dodal Holan z pražské policie.
Dva služební vozy zaparkované poblíž policejní služebny v pražských Hájích vzplály v neděli v ranních hodinách. Policisté po útočnících pátrali i pomocí vrtulníku, avšak bez úspěchu. Žháři oheň údajně zapálili pomocí časovaného zápalného zařízení.
Útoky ze solidarity s vězněnými anarchisty
V pondělí se k incidentu přihlásili skrze zaslané emaily i své webové stránky levicoví anarchisté ze Sítě revolučních buněk, konkrétně se jednalo údajně o buňku Solidární subverze. Auta prý zapálili ze solidarity se „soudruhem“ Martinem Ignačákem.
„Solidaritu vyjádřenou v podvratné aktivitě namířené proti strukturám, které mučí našeho soudruha a zajišťují pokračování kapitalismu. Policie je součást takových struktur. To proto sabotáž mířila na její auta, která jí slouží jako podpůrná technika při šíření útlaku,“ uvedli ve vyjádření anarchisté.
Anarchistické hnutí tím protestovalo mimo jiné proti vazebním podmínkám, ve kterých je v pankrácké věznici muž držen. Nemá prý totiž coby vegan požadovanou stravu. Levicoví aktivisté to pokládají za „dlouhodobé mučení“, které může mít za následek zdravotní problémy či i smrt.
Pankrácká vazební věznice to, že by Ignačákovi, který podle serveru lidovky.cz patří mezi trojici mužů podezřelých z plánování teroristického útoku, odpírala veganskou stravu, odmítla komentovat.
„Ke konkrétním osobám se nemohu bez souhlasu vězněných osob vyjadřovat,“ sdělil deníku ECHO24.cz mluvčí vazební věznice Jiří Dolejší. „V obecné rovině mohu sdělit, že vazební věznice připravuje celkem 23 diet, například vegetariánskou, muslimskou, šetřící, pro alergiky a další, a to vše v souladu s platnou legislativou České republiky,“ dodal.
Síť revolučních buněk? Podle policie izolovaný fenomén
Síť revolučních buněk představuje uskupení různých anarchistických hnutí rozptýlených po celém Česku. Aktuální případ není jejich ojedinělou akcí, poprvé na sebe uskupení upozornilo na začátku roku 2014, kdy zapálilo policejní auto v Litvínově.
Loni pak po dubnovém policejním zátahu vůči levicové scéně došlo podle zprávy o extremismu ministerstva vnitra k šesti obdobným žhářským útokům. Pět z nich bylo namířeno proti majetku policie (tři policejní vozy byly zapáleny v Praze a dva v Mostě), jeden pak proti majiteli pražské restaurace Řízkárna.
K útokům se přihlásily různé pobočky ze sítě, ta však podle resortu vnitra zůstává bez podpory jiných uskupení. „I přes poměrně vysoký počet útoků byla však Síť revolučních buněk poměrně izolovaným fenoménem, který si nezískal výraznější podporu ze strany anarchistického hnutí,“ píše se v dokumentu.
V několika posledních měsících podle ministerstva vnitra útoky (podle anarchistů tzv. přímé akce) ustaly. Výjimkou bylo „rozlití kyseliny máselné v pražské restauraci, proti jejímuž majiteli Síť revolučních buněk dlouhodobě bojuje.“ Anarchisté se v rámci „solidárních kampaní“ zaměřili pak spíše na publikační činnost na internetu, koncerty či přednášky.