1

Duch doby povzbuzuje lidi k nejhoršímu

Témata:

Nový americký prezident Donald Trump prý ve svém inauguračním projevu citoval filmového padoucha – Banea, protihráče Batmana z filmu Temný rytíř povstal, posledního dílu batmanovské trilogie Christophera Nolana. Bylo z toho takové globální gaudium a video, na kterém Trump a Bane říkají tatáž slova, vypadá docela působivě. No. Netvrdil bych ale, že Trump film citoval, tu batmanovskou analogii bych viděl v něčem jiném.

Když rebel Bane v Nolanově snímku přebírá moc nad fiktivním městem Gotham, řekne davu: „Bereme Gotham zkorumpovaným. Bohatým, těm, kdo utlačovali generace, drželi je v poddanství pohádkami o příležitostech, a vracíme ho vám – lidu.“ Nový americký prezident své stoupence oslovil: „Dnes se děje víc než předání moc jednou vládou druhé, jednou stranou druhé. Přebíráme moc od Washingtonu D. C. a vracíme ji vám – lidu.“ Obdobný sentiment, v Trumpově případě ale konsistentní s jeho předvolební rétorikou. V závěru pět totožných slov, ten obrat ale není nějak výrazně autorský, je snadné si ho představit, že ho použilo víc politiků při různých příležitostech. Hyperbolicky řečeno – až Trump v projevu oznámí, že „nastal čas“, nebude to plagiát řeči, dejme tomu, starosty Jičína, který v projevu o nutnosti chytit Rumcajse třeba řekl totéž.

Filmový Bane navíc v Temný rytíř povstal vystupuje jako revolucionář bolševického nebo saint-justovského typu, stvořitel nového světa, ne ten, kdo tvrdí, že chce vrátit ztracenou velikost jako Trump. Nový prezident by asi sám sebe radši viděl jako Batmana, podobně jako on dědice z bohaté rodiny, zároveň lehkovážného miliardáře i neohroženého bojovníka proti zločinu, který dobře ví, že člověk se musí postavit nad zákon, aby v tomhle zkaženém světě něčeho dosáhl.

Čtěte také: Trump jako zloduch z Batmana. V projevu si vypůjčil jeho hlášku

To, že při poslechu inauguračního projevu ale někomu naskočil Batman, se ale dá pochopit. Trumpova řeč v sobě měla jakousi úpornou chmurnost, všude kolem katastrofa a apokalypsa. Nolanovo zobrazení Gothamu, zkorumpované a nezodpovědnými elitami ovládané demokracie, kde je všechno špatně a směřuje to k velkému průšvihu, vyjadřuje – jaksi sofistikovanějšími výrazovými prostředky – podobný stav ducha.

A nakonec i k tomu Baneovi může mít nový americký prezident v něčem blízko. Ta revoluce, již filmový padouch rozpoutá, je jenom takový podfuk, záminka k ničení, jehož nepřiznaným vrcholem se má stát destrukce všeho. Nedomnívám se, že by Donald Trump měl takovouhle „agendu“. S výraznými batmanovskými padouchy může ale mít společné jedno, stane se z něj – slovy amerického konzervativního komentátora Davida Brookse – „kapitán Chaos“, v jehož éře se „vše stane dezorganizovaným, zmateným, degenerovaným, klaunským a nekompetentním.“ Takový duch doby může všechny, nejenom „Trumpovy lidi“, povzbuzovat k nejhoršímu, už se to děje.

A toho ducha asi Trump nevytvořil, byl vytvořen a není sám. Nejmocnější člověk světa s dotčenou malicherností řeší, kolik lidí se přišlo podívat na jeho inauguraci, jeho mluvčí na první tiskové konferenci naštvaně řeší nějaký tweet, další spolupracovnice to pak žehlí blábolením o „alternativních faktech“. Statisíce protestujících vyslechnou projevy, z nichž některé jako kdyby vyjadřovaly radost z toho, že teď už se může všechno (třeba navážet se do dětí protivníka), že všichni mají dovoleno ztratit zábrany.  Máme se nač těšit.

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.