Kandidátka na ministryni odpovídá za ztrátu čtvrt miliardy

Problematická minulost

Kandidátka na ministryni odpovídá za ztrátu čtvrt miliardyNOVÉ
Klára Dostálová Foto: http://www.mmr.cz/
1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

V srpnu 2013 přijala regionální rada programu ROP Severovýchod pokutu 256 milionů, kterou jí udělila Evropská komise za neprůhledné rozdělování dotací. Přesto se Klára Dostálová, která patřila k hlavním architektům čerpání dotací na Severovýchodě stala letos v březnu náměstkyní ministryně pro místní rozvoj odpovědnou za eurodotace. Příběh pokračoval v červenci, kdy ministryně Věra Jourová doporučila Dostálovou za svou nástupkyni na ministerském křesle. Šéf strany ANO 2011 Andrej Babiš zatím nominaci nepotvrdil.

Na skutečnost, že Dostálová „pracovala ve vedení programu Severovýchod“ a nese spoluodpovědnost za pokutu, upozornil v úterním vydání ECHO24.cz text Jourová jela za Junckerem. Ten ji ale nepřijal.

Jourové ministerstvo ihned reagovalo opačným tvrzením, že Dostálová ve vedení programu „nikdy nepracovala“.

Na žádost o upřesnění překvapivého výroku nereagovala ani náměstkyně Dostálová, ani nikdo z jejího úřadu. Ovšem dokumenty samotného ministerstva, programu ROP Severovýchod i Evropské komise ukazují, že kandidátka na ministryni byla pro program klíčovým člověkem.

Auditorka krajského úřadu v Hradci Králové Klára Dostálová se stala v roce 2004 ředitelkou společnosti CEP, která připravovala pro kraj evropské projekty. V novinových rozhovorech označovala CEP emotivně za „své třetí dítě“. Společnost CEP byla pověřena přípravou programu Severovýchod a v dokumentech je označována jako „vedoucí zpracovatel“. Z profilu Dostálové na stránkách ministerstva vyplývá, že se přípravy programu aktivně účastnila jako „vedoucí pracovního týmu“.

Program sepsaný Dostálovou a jejími spolupracovníky obsahuje postup, jak se vybírají projekty, které budou mít nárok na dotaci, a právě kvůli tomuto postupu udělila komise čtvrtmiliardovou pokutu.

Rozhoduje politika

Způsob, jakým se vybíraly projekty Severovýchodu, tedy v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, odpovídá jako přes kopírák způsobu hodnocení v programu ROP Severozápad, tedy v Ústeckém a Karlovarském kraji, který proslul vysokou mírou korupce.

Hodnotí se ve třech krocích. V prvním se zjišťuje, jestli je žádost správně vyplněna, ve druhém technická kvalita projektu, ve třetím jeho prospěšnost pro rozvoj regionu. Evropští kontroloři se zaměřili na třetí stupeň. Dobře si totiž všimli, že v něm může projekt dostat tolik bodů, že to stačí na přidělení dotace, i když projekt v předchozích dvou kolech propadne. Stejně tak je možné jakýkoli projekt ve třetím kole zlikvidovat.

Evropská kontrola označila za hlavní chybu postup, jak se komise vybírala. Její členy totiž jmenovala regionální rada ROP Severovýchod, tedy hejtmani a další krajští politici ze zaměstnanců svých úřadů.

„To může negativně ovlivnit nezávislost expertní komise a zpochybňuje proces výběru projektů,“ stojí v důvěrné kontrolní zprávě z loňského léta. Za menší chybu označila kontrola pravidlo, podle kterého mohli hejtmani kdykoli navštívit výběrovou komisi a dohlížet, jak jejich úředníci o projektech hlasují. Bruselští kontroloři se tolik nezlobili, protože v zápisech nenašli, že hejtmani svého práva skutečně využili. Kontrolory zaujalo i to, že členové komise hlasovali jakoby se předem domluvili. Pokud dal jeden z členů komise určitému projektu například dva body, všichni ostatní hodnotili stejně. „Každý člen komise má rozhodovat bez ohledu na ostatní,“ upozorňuje zpráva.

Trojnásobný střet zájmů

Dostálová se při práci pro region Severovýchod neomezila na sepsání dotačního programu. Její CEP například pomáhal psát žádosti o dotace Královéhradeckému kraji i soukromým firmám. Zároveň byla vedoucí sekretariátu regionální rady. Prokazatelně se spolu s hejtmany účastnila schůzí regionální rady a jménem rady vystupovala na veřejných akcích.

Několikanásobný střet zájmů spočíval v tom, že její firma připravovala projekty, které se hodnotily podle pravidel sestavených jejích týmem. Zároveň úzce spolupracovala s politiky, kteří jmenovali komisi rozhodující o přidělení dotace.

Severovýchod se od Severozápadu nelišil ani v tom, kam proud evropských peněz nasměroval. Kromě opravy silnic šly částky v řádu desítek a stovek milionů na stavbu soukromých hotelů, lázní a kanceláří, města investovala především do bazénů, sportovišť a kulturních domů.

Rozdíl je v tom, jak policie stíhá korupci. Na Severozápadě už probíhají soudy, které udělují dlouholeté tresty, první vážnější zásah na Severovýchodě proběhl až letos v dubnu, kdy protikorupční policie obvinila z úplatkářství osm lidí včetně dvou politiků.

Čtěte také: Eurokomisařkou bude Jourová. ČSSD ustoupila Babišovi

Sdílet:

Hlavní zprávy