Jourová jela za Junckerem. Ten ji ale nepřijal
Neúspěch tuzemské diplomacie
Ministryně Věra Jourová „velmi věří“, že se stane komisařkou pro regionální politiku. Připomněla tím někdejšího primátora Igora Němce, který přivítal v Praze pětisetletou povodeň slovy: „Situace je nadmíru výtečná.“ V obou případech má přehnaný superlativ kompenzovat nejistotu a obavy z toho, co přijde.
Ministryně pro místní rozvoj Jourová (ANO) použila expresivní obrat v rozhovoru s novináři po návratu z Bruselu, kam ve čtvrtek odjela na návštěvu k novému předsedovi Evropské komise Jean-Claudovi Junckerovi. Návštěvou chtěla vylepšit své vyhlídky na funkci komisařky pro regionální politiku, na kterou ji před třemi týdny nominovala vládní koalice. Kandidátku ovšem přijal jen šéf Junckerovy kanceláře, a na schůzku s předsedou bude muset počkat do konce měsíce.
Marná cesta do Bruselu je neúspěchem celé tuzemské diplomacie. Také znamená, že poklesly šance České republiky na získání pozice komisařky pro regionální politiku, která dostane na starost rozdělení regionálních dotací za 1,3 bilionu eur. Uvědomují si to především na ministerstvu, které Jourová řídí.
Viníkem diplomatického neúspěchu není ministryně, ale vládní koalice, která se dohodla nejen na kandidátce Jourové, ale i na tom, že bude požadovat oblast regionální politiky.
Na sobě nezávislé zdroje potvrdily, že ministryně má lepší vyhlídky na post komisařky pro vztahy mezi institucemi a administrativu. Nutně to neznamená odsunutí české kandidátky do bezvýznamné funkce typu ministra pro administrativní záležitosti ze seriálu Jistě, pane ministře.
Poslední administrativní komisař, slovenský diplomat Maroš Šefčovič, byl jedním se sedmi náměstků předsedy komise a stejně tak jeho švédská předchůdkyně. Na starost měl spolupráci Evropské komise s evropským i národními parlamenty, a také řízení bruselského personálního oddělení.
Viníkem diplomatického neúspěchu není ministryně, ale vládní koalice, která se dohodla nejen na kandidátce Jourové, ale i na tom, že bude požadovat oblast regionální politiky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nominaci už obhajoval před rakouským kolegou Wernerem Faymannem, i on se však dočkal chladné reakce, že o funkcích rozhoduje předseda Juncker.
Špatná pověst
Sobotka i ostatní předáci koalice udělali chybu, protože zapomněli na špatnou pověst, kterou země při rozdělování regionálních dotací v posledních letech získala. Oficiálně to vyjadřují výroční zprávy Evropského účetního dvora. V roce 2011 evropští auditoři upozornili, že polovinu chyb při rozdělování eurodotací mají na svědomí Itálie, Španělsko a Česko.
Předloni vyšel audit, jak ministerstva financí jednotlivých členských států dokážou kontrolovat utrácení dotací. Úplně přitom selhali jen Češi, u Rumunů, Řeků nebo italského regionu Sicílie našel účetní dvůr jen menší chyby. Loni se dostalo Česko spolu s Rumuny a Slováky do výčtu států, které čerpají dotace tak neprůhledně, že je Evropská komise musela potrestat plošnými škrty v jednotlivých programech.
Reprezentanti Česka chybu ještě podtrhli tím, že nominovali právě Věru Jourovou. V letech 2004-2005 byla náměstkyní ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka a měla na starost přípravu čerpání eurodotací pro období 2007-2013.
Z výročních zpráv se nedá automaticky odvodit, že Češi jsou při čerpání nejhorší, mohou se však na ně snadno odvolat politici z jiných zemí, kteří české kandidátce funkci komisařky pro regionální politiku nepřejí a raději by tam viděli svého člověka.
Reprezentanti Česka chybu ještě podtrhli tím, že nominovali právě Věru Jourovou. V letech 2004-2005 byla náměstkyní ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka a měla na starost přípravu čerpání eurodotací pro období 2007-2013. Právě v Paroubkově období bylo rozhodnuto, že peníze bude rozdělovat 17 dotačních programů pod dohledem jednotlivých ministrů a hejtmanů. Nepřehledný byrokratický systém pak umožnil vysokou míru korupce.
Ministryně Jourová přitom dala najevo, že hodlá dosavadní praxi čerpání spíše zachovat. Svědčí o tom například návrh tzv. „Dohody o partnerství“, jak rozdělovat regionální dotace v období 2014-2020. Ministryni se dosud nepodařilo Evropskou komisi přesvědčit, že se něco změní k lepšímu, ani aby komise návrh schválila. Za svou nástupkyni navíc doporučila Kláru Dostálovou, která pracovala ve vedení dotačního programu Severovýchod a nese spoluodpovědnost za plošné škrty ve výši 378 milionů za neprůhledné čerpání dotací.
Na nedostatky při personální práci hnutí ANO upozornilo hledání eurokomisaře už podruhé. Původně vystupoval jako kandidát Pavel Telička, který však musel být po vítězství ve volbách do Evropského parlamentu odstaven, protože dříve pracoval v Bruselu jako lobbista.