1 Porušování svobody projevu?

Izrael si posvítil na nevládní organizace. Musí uvádět, kdo je platí

, NOVÉ

Témata: ,

Izraelský parlament schválil diskutabilní zákon, který údajně výrazně zvýší regulaci řady lidskoprávních organizací působících v Izraeli. Opozice i mezinárodní aktivistické skupiny novou legislativu kritizují s tím, že jejím výhradním cílem je omezit organizace vystupující na pomoc Palestincům. Některé zase mluví o „do očí bijícím porušování svobody projevu“, uvádí server Deutsche Welle.

Podle nové legislativy totiž budou nevládní organizace, které čerpají více než polovinu zdrojů od cizích vlád nebo politických organizací, muset nově informovat o hlavních zdrojích svých příjmů izraelské úřady. Tyto zdroje budou muset uvádět i na svých webových stránkách či v určených publikacích.

Podle opozice i mezinárodních skupin však tento zákon jednoznačně cílí na levicové skupiny, které se zasazují o práva Palestinců. Většina pravicových organizací, jež zpravidla obhajují izraelskou okupaci Západního břehu Jordánu, totiž čerpají většinu peněz ze soukromých zdrojů. A na ty se zákon nevztahuje.

Čtěte také: Novinář rozbil mýtus letiště v Tel Avivu. Rozmístil tam ‚bomby‘

Opoziční lídr Jicchak Herzog proto ještě před parlamentním hlasováním přirovnal chystaný zákon k pučícímu fašismu v Izraeli. Zákon ostře zkritizoval i předseda Sjednocené kandidátky, aliance arabských stran v izraelském parlamentu, Ajman Ode. Podle něj je cílem této legislativy „zastrašit a vymýtit těch několik organizací, které ve veřejném prostoru bojují za rovnoprávnost Arabů“.

Prominentní nevládní organizace Peace Now pak označila zákon za „do očí bijící porušování svobody projevu“, který má za cíl odvrátit pozornost veřejnosti od okupace a umlčet opozici vládní politiky. Zákon se nelíbí ani lidskoprávní organizaci Human Rights Watch, která uvedla, že kdyby izraelské vládě skutečně šlo o transparentnost, jak oficiálně tvrdí, musely by své zdroje zveřejnit všechny organizace. Nejen ty, které kritizují vládní politiku.

Čtěte také: Pozůstalí po obětech palestinských útoků žalují Facebook o miliardu dolarů

Premiér Benjamin Netanjahu kritiku odmítá. Argumentuje, že legislativa má zabránit absurdním situacím, kdy se cizí státy míchají do izraelských vnitropolitických záležitostí prostřednictvím financování nevládních organizací, aniž by o tom izraelská veřejnost měla ponětí.

Zákon byl schválen v pondělní při parlamentním hlasování 57 poslanci. Dalších 48 hlasovalo proti.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.