Smrtící sranda: v Praze se ukáže německá herečka roku

Festival německého divadla

Smrtící sranda: v Praze se ukáže německá herečka rokuNOVÉ 3
Panorama
Echo24
Sdílet:

Inscenace divadla Münchner Kammerspiele s názvem Gasoline Bill ukončí v pondělí večer Pražský divadelní festival německého jazyka. V Divadle na Vinohradech se v ní představí i Sandra Hüllerová vyhlášená už podruhé "herečkou roku". 

Režisérem inscenace této snad nejuznávanější německé scény je René Pollesch, v jehož dílech vždy vládne nenápadný půvab anarchie. Inscenace vznikají jako kolektivní proces, text je utkán z kousků látek, je plný filmových citací, popových diskursů a teoretických úvah k nesnesitelné složitosti bytí. 

Německá kritika označila hru Gasoline Bill jako "smrtící srandu", bulvární divadlo, které svým anarchickým kulinářstvím "působí stejně tak zábavně jako osvobodivě".

Laskavé bohyně

V neděli večer pokračoval festival inscenací Laskavé bohyně v provedení vídeňského Schauspielhausu. Na jevišti Divadla Komedie byl uveden více než tříhodinový projekt, jehož základem byl román Jonathana Litella z roku 2006, označovaný za mistrovské dílo i pornografii. 

Z perspektivy, na kterou si do té doby nikdo netroufl, vyprávěl o hitlerovském Německu, když propojil fiktivní autobiografii hrdiny s reálnými událostmi a osobami spojenými s holokaustem. 

Román zdramatizoval italský režisér Antonio Latella, který do něj obsadil tři herce a zpěváka. Kritika ocenila výsledek jako mimořádně kompaktní a zároveň otřesnou komorní hru v duchu Dostojevského, hru o zločinu a trestu. 

Pražský divadelní festival německého jazyka se letos konal už podevatenácté. Do metropole přivezl devět divadelních souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska, které představily své nejaktuálnější, nejlepší a nejdiskutovanější projekty. Přehlídka, jejímž generálním partnerem je Česko-německý fond budoucnosti, získala letos od Prahy podporu 3,1 milionu korun. 

Čtěte také: Dechovka. Když se tancovačka vymkne

Na západní frontě klid. Začal festival německého divadla

Sdílet:

Hlavní zprávy