Opravdu se dají čínské ponožky vyrobit za korunu?

Opravdu se dají čínské ponožky vyrobit za korunu? 1
Politická aréna
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

Co udělat proto, aby se na evropský trh nedostávalo nekvalitní zboží, které likviduje evropské výrobce? Nebo ještě jinak, jak zabránit tomu, aby byla důsledkem nekontrolovaného přílivu zboží za dumpingové ceny? Pro začátek bych chtěl říci, že EU si je nebezpečí přílivu nekvalitního zboží dováženého pod cenou samozřejmě velmi dobře vědoma.

Přijetí jakéhokoli opatření je ale velmi komplikovaným a poměrně zdlouhavým procesem. Bohužel Čína si pomocí cel velmi dobře hlídá své pracovní trhy, resp. mnohem lépe než EU, která tímto platí daň za svoji demokratičnost a ochotu diskutovat.

Válku o uhlí Čína s EU vyhrála

Je třeba si otevřeně přiznat, že Čína svůj trh chrání mnohem lépe. Nedávno to „říše středu“ předvedla v případě uhlí, kdy díky snížené poptávce došlo k výraznému poklesu cen na světových trzích na takovou výši, že by tato země musela doly uzavřít pro nerentabilnost. 

Zatímco EU by volila samozřejmě zavření dolů, Čína naopak zavedla dovozní cla. Tímto krokem vyrovnala cenu a domácí doly nemusí zavřít z důvodu ztrátovosti. Čína slouží v tomto případě jako náš vzor. Bohužel.

Pokud jde o příliv zboží, můžeme na příkladu velmi perspektivního trhu se solárními panely, který se Číně podařilo v Evropě ovládnout z více než 80 %, vidět v podstatě pasivní přístup, který zaujímaný EU v této záležitosti. Zavedla sice nakrátko předběžná cla, nicméně většina členských zemí včetně Česka se stavěla proti a Čína hrozila odvetou v podobě cla na evropská vína. Nakonec bylo dosaženo dohody v podobě čínských ústupků o minimálních cenách panelů dovezených z Číny.

Problémem tedy je, že Evropa pouze reaguje na vzniklé problémy, aniž by se jim jakkoli pokoušela zabránit. Otázka předcházení přílivu dumpingového zboží je předmětem diskuse, nicméně žádoucí je rychlejší a pohotovější reakce na dumping. Navíc jednotlivé státy nemají chuť proti dovozu dumpingového zboží bojovat kvůli obavám ze zdražování zboží.

Evropa tahá za kratší konec provazu

Nemůžeme se potom divit, že Evropa tahá za kratší konec provazu, a nemůže proto chránit dostatečně výrobce, chovající férově v rámci tržních podmínek. Bilance ve schopnosti reagovat na zaplavení dumpingovým zbožím vyznívá pro EU velmi tristně. Přitom si stačí projít faktury za dovážené zboží. Opravdu se někde dají vyrobit a dovézt kalhoty za 10 korun?

Evropa potřebuje zaujmout proaktivní přístup či přinejmenším být schopná na věci pohotověji a pružněji zareagovat. Teprve tehdy bude mít šanci obstát i se vzmáhajícím se čínským obrem. Úloha cla by měla být taková, že by měla pomáhat regulaci dovozu takovým způsobem, aby nedocházelo k likvidaci výrobců, kteří se chovají na trhu férově a neužívají špinavých praktik. Evropa jako celek by měla začít reagovat mnohem lépe, protože chyb už bylo v minulosti naděláno dost.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz