Ústavní soud se postavil proti policejnímu šmírování na Facebooku
Facebook a realita
Policie nesmí k informacím ze sociálních sítí přistupovat svévolně a Facebook automaticky není možné považovat za veřejný prostor. Vyplývá to z nálezu Ústavního soudu, který se zabýval urážením policisty na Facebooku. Zrušil přitom dříve udělenou pořádkovou pokutu. Podle soudu musí policie při zjišťování dat ze sociálních sítí oddělovat vyjádření veřejné a soukromé povahy.
Pokutou 10 tisíc korun potrestali loni pražští kriminalisté muže, který podle nich prostřednictvím sociální sítě „snižoval autoritu policejního orgánu, ohrožoval důvěru v jeho činnost a snižoval vážnost a důstojnost jeho funkce“. Hanlivě se měl vyjádřil o poručíkovi, který řešil jeho trestní kauzu. Obvodní soud pro Prahu 9 pak pořádkovou pokutu snížil na pět tisíc.
Policisté podle ústavní stížnosti porušili nezákonnou a neoprávněnou kontrolou komunikace uživatelů sítě Facebook mužova základní práva.
Podle ústavních soudců ale sporné příspěvky v komunikaci na Facebooku nedosahují takové intenzity, aby vyžadovaly pokutu. Jde spíše o náznaky, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. První sporný příspěvek je piktogram úsměvu, v druhém zůstalo možné vulgární slovo symbolizují jen hvězdičky, třetí pouze nabádá k podání trestního oznámení.
Podívejte se: Nález Ústavního soudu ve věci urážky na Facebooku
Ústavní soudci sice policistům nijak nebrání, aby se zaměřovali na internet, sociální sítě a mobilní aplikace, protože jejich význam ve společnosti roste. Musejí ale respektovat ochranu soukromí. „Internet je zdrojem mnoha veřejně dostupných informací, které jsou tak přímo dostupné i orgánům činným v trestním řízení, ale stejně tak obsahuje množství informací soukromé povahy,“ uvedl Fenyk.
Policisté podle ústavní stížnosti porušili nezákonnou a neoprávněnou kontrolou komunikace uživatelů sítě Facebook mužova základní práva. Například právo na soukromí a právo na zachování tajemství zpráv podávaných prostřednictvím pošty či technických zařízení. Pořádkovou pokutu může podle stížnosti dostat člověk, který ruší a maří trestní řízení, případně se chová urážlivě k vyšetřovatelům. Soukromá komunikace mezi uživateli sociální sítě ale podle stížnosti není jednáním v rámci trestního řízení a není adresovaná policii.
Policisté si prohlédli profil muže prostřednictvím facebookového účtu jednoho ze svědků, na což ale trestní řád nijak nepamatuje.
Ústavní soud prohlásil, že policie se musí i na Facebooku pohybovat v mantinelech trestního řádu. „Za situace, kdy tomu tak není, nelze takto získané informace přičítat k tíži stěžovatele, jako tomu bylo v projednávaném případě," zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk. Policisté si prohlédli profil muže prostřednictvím facebookového účtu jednoho ze svědků, na což ale trestní řád nijak nepamatuje.
Ústavní soud: Povaha sociální sítě Facebook není jednoznačně soukromá či veřejná
Policisté můžou například požádat o soudní příkaz ke zjištění údajů o telekomunikačním provozu. Takové ustanovení lze podle Ústavního soudu využít i v případě sociální sítě. Ovšem pod podmínkou, že jde o činy se sazbou od tří let vězení a některých dalších, výslovně vyjmenovaných trestných činů. Náhradou soudního příkazu může být souhlas uživatele telekomunikačního zařízení, který ale policisté v projednávané kauze neměli.