1 kůrovcová kalamita

Ministerstvo doporučilo omezit úmyslnou těžbu dřeva, kvůli kůrovci

NOVÉ

Témata: ,

Ministerstvo zemědělství doporučilo státním podnikům Lesy ČR a Vojenské lesy a statky, aby přestaly s úmyslnou těžbou dřeva do doby, než se podaří zpracovat dříví z větrných kalamit a dřevo napadené kůrovcem. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Vojenské lesy a statky přestaly s plánovanou těžbou již v srpnu, Lesy ČR podobně s těžbou smrku. Ministerstvo do budoucna nevyloučilo ani dočasný zákaz veškeré úmyslné těžby jehličnatých stromů po celé republice.

„Těžba lesních porostů napadených hmyzími škůdci, která musí být podle lesního zákona prováděna přednostně, dosahuje takového objemu, že množství vytěženého dřeva přesahuje v současné době reálné možnosti tuzemských zpracovatelských kapacit. Část území České republiky navíc v uplynulých týdnech postihla větrná kalamita. Také její přednostní zpracování podstatně zvýší množství suroviny na trhu se dřevem,“ uvedl úřad.

Podle materiálu, který dostala v pondělí pro informaci vláda, byla loni kůrovcová těžba nejvyšší od dob evidence tohoto údaje. „Na základě průběžných informací lze předpokládat, že rozsah nahodilých, respektive kůrovcových těžeb v letošním roce bude pravděpodobně dosahovat nejméně stejné výše,“ dodal resort v materiálu.

Kůrovcovou kalamitou je nejvíce postižena severní Morava a Slezsko, kde byly loni dvě třetiny republikové kůrovcové těžby.

Situaci pak ještě zhoršila nedávná větrná kalamita, podle ministerstva se zatím eviduje zhruba 1,1 milionu metrů krychlových kalamitního dříví, hlavně smrku. Na trh se dřevem navíc působí i důsledky větru v Polsku a v Bavorsku, které snižují cenu dříví. V Polsku jde o o zhruba deset milionů metrů krychlových dříví, hlavně borovice, v Bavorsku pak o dva miliony metrů krychlových, převážně smrku. Obdobně špatná situace je podle MZe i v Rakousku.

Ministerstvo by mohlo do budoucna dočasně zakázat i veškerou úmyslnou těžbu jehličnanů v ČR. „Smyslem takových opatření, která se nepochybně negativně dotknou řady vlastníků lesů, kteří nejsou kalamitou přímo postiženi, je uvolnění veškerých dostupných zpracovatelských kapacit na včasné zpracování dříví z kůrovcové a větrné kalamity. Tento krok je nezbytný pro postupné zvládání kalamitní kůrovcové situace v následujících letech,“ informoval úřad vládní kabinet.

Ještě v letošním prvním pololetí ceny dřeva rostly, což se odrazilo ve vyšších tržbách i zisku Lesů ČR. Podnik za prvních šest měsíců zvedl hrubý zisk meziročně o 6,3 procenta na 2,88 miliardy korun a tržby o šest procent na 5,85 miliardy korun. Těžbu dřeva do konce letošního června podnik zvýšil o 2,4 procenta na 3,93 milionu metru krychlových.

Čtěte také: Státní Lesy ČR do konce května zvedly zisk na 2,26 miliard

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.