1 NOVÉ DÁLNICE

Dálnice z Hradce do Polska se začne stavět za tři roky

NOVÉ

Po zahájení dostavby dálnice D11 do Hradce Králové se připravuje i pokračování směrem k polské hranici. Podle ředitele Závodu Praha Ředitelství silnic a dálnic Petra Lakomého by se úsek mezi Hradcem Králové a Jaroměří mohl začít stavět v roce 2017.

Ředitelství silnic a dálnic chystá stavbu další části dálnice, která by měla spojit Prahu s Polskem. Úsek mezi Hradcem Králové a Jaroměří je rozdělen na dvě části, přičemž stát už podle Petra Lakomého vykoupil 85 procent, respektive 95 procent pozemků.

S vykupováním dalších parcel chce Ředitelství pokračovat, až vstoupí v platnost novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, která zvyšuje maximální výkupní cenu pozemků. V současnosti se už čeká jen na podpis prezidenta Miloše Zemana.

„Pokud novelu neodmítne, mohla by být účinná na přelomu září a října tohoto roku,“ uvedla pro ECHO24.cz Andrea Volaříková z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury zvyšuje ve výjimečných případech až na šestnáctinásobek výkupní cenu pozemku.

Ministerstvo si od novely slibuje, že odblokuje jednání s vlastníky nemovitostí. Majitelé zemědělské půdy by při rychlém jednání mohli dostat až osminásobek ceny stanovené znalcem a ve výjimečných odůvodněných případech dokonce až šestnáctinásobek. Dosavadní praxe totiž ukázala, že současný bonus ve výši 100 procent je nízký a vlastníky k prodeji své půdy dostatečně nemotivuje.

„Pokud nenastanou mimořádné komplikace, mohla by se dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří začít stavět na jaře 2017,“ uvedl pro ECHO24.cz Petr Lakomý z Ředitelství silnic a dálnic.

Čtěte také: Výstavba dálnic v Česku? Evropský rekord v pomalosti

Dodal, že na prvním úseku z Hradce Králové do Smiřice o délce 15,2 kilometrů se plánují dvě mimoúrovňové křižovatky. Další dvě budou i na druhém úseku ze Smiřice do Jaroměře o délce 7,4 kilometrů. Přesnou cenu stavby v řádu miliard korun stanoví výběrové řízení.

Na dálnici D11 pak u Jaroměře naváže rychlostní silnice R11, která povede až k polské hranici. „Se zahájením výstavby vzhledem k majetkoprávním záležitostem počítáme po roce 2018,“ uvedl pro ECHO24.cz Marek Novotný, ředitel královéhradecké správy Ředitelství silnic a dálnic.

První úsek mezi Jaroměří a Trutnovem o délce bezmála 20 kilometrů a se dvěma mimoúrovňovými křižovatkami by měl podle odhadů vyjít na téměř jedenáct miliard bez DPH. Druhá část mezi Trutnovem a hranicí je dlouhá víc než 21 kilometrů a plánují se na ní čtyři mimoúrovňové křižovatky. Její cena se odhaduje na takřka 14 miliard korun bez DPH.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.