Dálnice z Hradce do Polska se začne stavět za tři roky

Dálnice z Hradce do Polska se začne stavět za tři rokyNOVÉ
Dálnice D11. Foto: Wikipedia
Domov

NOVÉ DÁLNICE

Pavel Baroch

Po zahájení dostavby dálnice D11 do Hradce Králové se připravuje i pokračování směrem k polské hranici. Podle ředitele Závodu Praha Ředitelství silnic a dálnic Petra Lakomého by se úsek mezi Hradcem Králové a Jaroměří mohl začít stavět v roce 2017.

Ředitelství silnic a dálnic chystá stavbu další části dálnice, která by měla spojit Prahu s Polskem. Úsek mezi Hradcem Králové a Jaroměří je rozdělen na dvě části, přičemž stát už podle Petra Lakomého vykoupil 85 procent, respektive 95 procent pozemků.

S vykupováním dalších parcel chce Ředitelství pokračovat, až vstoupí v platnost novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, která zvyšuje maximální výkupní cenu pozemků. V současnosti se už čeká jen na podpis prezidenta Miloše Zemana.

„Pokud novelu neodmítne, mohla by být účinná na přelomu září a října tohoto roku,“ uvedla pro ECHO24.cz Andrea Volaříková z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury zvyšuje ve výjimečných případech až na šestnáctinásobek výkupní cenu pozemku.

Ministerstvo si od novely slibuje, že odblokuje jednání s vlastníky nemovitostí. Majitelé zemědělské půdy by při rychlém jednání mohli dostat až osminásobek ceny stanovené znalcem a ve výjimečných odůvodněných případech dokonce až šestnáctinásobek. Dosavadní praxe totiž ukázala, že současný bonus ve výši 100 procent je nízký a vlastníky k prodeji své půdy dostatečně nemotivuje.

„Pokud nenastanou mimořádné komplikace, mohla by se dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří začít stavět na jaře 2017,“ uvedl pro ECHO24.cz Petr Lakomý z Ředitelství silnic a dálnic.

Čtěte také: Výstavba dálnic v Česku? Evropský rekord v pomalosti

Dodal, že na prvním úseku z Hradce Králové do Smiřice o délce 15,2 kilometrů se plánují dvě mimoúrovňové křižovatky. Další dvě budou i na druhém úseku ze Smiřice do Jaroměře o délce 7,4 kilometrů. Přesnou cenu stavby v řádu miliard korun stanoví výběrové řízení.

Na dálnici D11 pak u Jaroměře naváže rychlostní silnice R11, která povede až k polské hranici. „Se zahájením výstavby vzhledem k majetkoprávním záležitostem počítáme po roce 2018,“ uvedl pro ECHO24.cz Marek Novotný, ředitel královéhradecké správy Ředitelství silnic a dálnic.

První úsek mezi Jaroměří a Trutnovem o délce bezmála 20 kilometrů a se dvěma mimoúrovňovými křižovatkami by měl podle odhadů vyjít na téměř jedenáct miliard bez DPH. Druhá část mezi Trutnovem a hranicí je dlouhá víc než 21 kilometrů a plánují se na ní čtyři mimoúrovňové křižovatky. Její cena se odhaduje na takřka 14 miliard korun bez DPH.