‚Odvolejte Babiše!‘ Na Zemana v Liberci pískali. Ten trvá na svém

Prezident v Libereckém kraji

‚Odvolejte Babiše!‘ Na Zemana v Liberci pískali. Ten trvá na svémAKTUALIZUJEME 2
Domov

edi Echo24

Prezident Miloš Zeman trvá na tom, že vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) lze odvolat až poté, co bude vypovězena koaliční smlouva. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se podle něj podpisem koaliční dohody mezi ČSSD, KDU-ČSL a ANO dobrovolně vzdal části svých pravomocí, řekl dnes prezident při diskusi se zastupiteli Libereckého kraje. Mnozí z nich ho ale kritizovali za výklad ústavy či chování během nynější vládní krize. Na prezidenta čekalo při příjezdu na krajský úřad asi deset odpůrců, kteří na něj pískali. V ruce měli transparenty, mimo jiné s nápisem „Odvolejte Babiše“. Prezidentovi kritici vyjadřovali svůj nesouhlas rovněž červenými kartami a tibetskou vlajkou.

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil třídenní návštěvu Libereckého kraje. Do kraje míří v napjaté atmosféře, někteří liberečtí politici jsou z jeho chování v nynější vládní krizi rozčarováni. Návštěva začala dopoledne soukromým setkáním prezidentského páru s hejtmanem kraje Martinem Půtou (Starostové) a jeho manželkou. Hejtman již dříve řekl, že mu chování prezidenta na Hradě přišlo nevhodné a chce to s ním probrat. Mezitím však politická krize ve vládní koalici nabrala obrátky.

K dnešnímu dni by měl být podle návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolán z vlády ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš. Prezident v pondělí sdělil, že k odvolání Babiše by bylo nutné zrušit koaliční smlouvu. A to zopakoval i v úterý libereckým zastupitelům.

Zeman: Je třeba odstranit překážku koaliční smlouvy

Zeman prohlásil, že ústavu dobře zná a respektuje právo ministerského předsedy navrhnout odvolání jakéhokoliv člena vlády. Zdůraznil ale, že koaliční smlouva nynější koalice uvádí, že premiér to učiní pouze za předpokladu, že s odvoláním ministra souhlasí předseda dané koaliční strany, což je v tomto případě sám Babiš. „Neříkám, že to nebudu respektovat, pouze jsem jasně řekl, že je potřeba odstranit překážku, kterou se premiér dobrovolně omezil,“ prohlásil prezident v Liberci.

Čtěte také: Zeman se vzpouzí: Babiše odvolám až po zrušení koaliční smlouvy

Sobotka už v pondělí uvedl, že ústava v této věci nezná žádné podmínky. Vyzval Zemana, aby základní zákon státu respektoval a jeho návrh na odvolání Babiše přijal. K tomu dnes prezidenta v Liberci vyzval i poslanec a krajský zastupitel Jan Farský, který mu předal výtisk ústavy s červeně zatrženým článkem 74: „Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.“ „Žádný jiný výklad tento článek neumožňuje,“ řekl na setkání s prezidentem Farský. Míní, že prezident ústavu nerespektuje, což je podle něj nebezpečný precendens.

Prezident také prozradil, že byl připraven po plánované demisi předsedy vlády hned po návratu z Číny jmenovat Lubomíra Zaorálka novým ministerským předsedou. Více zde.

Přístup prezidenta k vládní krizi kritizuje třetina část senátorů. V pátek sdělili ve společném prohlášení, že Zeman dosavadním přístupem k vládní krizi znevažuje ústavu, a senátoři jsou proto připraveni konat. Ze zákona může Senát navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. Dnes se bude situací zabývat organizační výbor Senátu.

Čtěte také:Zeman Babiše nakonec odvolá, míní Kubera. Senát zvažuje žalobu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.