Odvážná skautka z Brna fascinuje svět, dostala se i na CNN

Ostrá výměna názorů

Odvážná skautka z Brna fascinuje svět, dostala se i na CNNNOVÉ
Fotografie z pochodu Dělnické mládeže, kde se do ostré výměny názorů dostala mladá skautka a neonacista. Foto:

Foto: Vladimír Čičmanec

2
Domov

ly Echo24

Odvážná brněnská skautka sebevědomě čelí rozčílenému extremistovi. Fotografie z prvomájových demonstrací zaujala nejen česká, ale i světová média. Pochází z pondělního brněnského průvodu Dělnické mládeže, kterému se postavili hudebníci, tanečníci i skauti. Podle šestnáctileté skautky Lucie Myslíkové, kterou fotografie proslavila, je důležité být aktivní a vymezit se proti extremismu.

Fotografie zachycuje mladou dívku ve skautském kroji, která stojí tváří tvář mladému muži s oholenou hlavou a slunečními brýlemi. Byli právě zabraní do bouřlivé konverzace, když je zachytil se svým fotoaparátem Vladimír Čičmanec. Momentku pak zveřejnil počítačový programátor a amatérský fotograf na svém Facebooku, kde okamžitě získala tisíce sdílení. Fotografie se v řádu hodin dostala i do zahraničních médií, zveřejnila ji například televize CNN, The Guardian či list The New York Times. Fotografii následně sdílela i Světová organizace skautského hnutí.

Protestní akce brněnských skautů s názvem „Kdo si hraje, nehajluje“ se odehrála o prvomájovém pondělí, kdy městem pochodovali příznivci extremistické skupiny Dělnická mládež, mládežnická organizace při Dělnické straně sociální spravedlnosti, projev měl i Tomáš Vandas. Kromě skautů proti této akci protestovaly i další skupiny, na sociálních sítích se protiakce sdružovaly pod hashtagem #brnonehajluje. Hudebníci, skauti, tanečníci i další lidé pak podle médií převýšili počet neonacistů.

„Nejdřív se začali s mým kamarádem trochu ostře bavit o tom, co je stát a národ… Ten pán to vůbec nechápal a byl trochu agresivní. Nikomu z nás nic neudělal, jen se nás párkrát dotkl a měl takový velký gesta, ale nic většího si dovolit nemohl. Myslím, že byl ale hodně naštvanej. Konkrétně se mnou se pak bavil o migraci a imigrantech a nakonec to skončilo tak, že mi říkal, že se bojí, že mě někdo znásilní. Bylo to vtipný,“ popsala situaci na fotografii Lucie Myslíková pro Radio Wave.

Podle skautky je důležité se proti „fašistickým ideologiím a názorům“ vymezit. Proto ji mrzelo, že někteří lidé považují skauty naopak za levicové extremisty. „Zarazilo mě, že mě lidi staví do pozice extremisty. Nelíbí se mi, že jsou antifašisté stavěni do pozice extremistů. To totiž není vůbec pravda. Pakliže je na jedné straně nenávist a útlak a někdo se tomuto postaví, není extremista,“ upřesnila Myslíková pro server romea.cz.

List The New York Times zase upozornil na sílu žen a fotografii z Brma připodobňuje ke světoznámým snímkům, jako je například loňská fotografie zachycující Švédku Tess Asplund, která se sama postavila pochodujícím neonacistům. Na více podobných fotografií se můžete podívat zde:

Čtěte také: Policie na Hradě zakázala skautům zpívat hymnu. Ovčáček se omlouvá