Zavřít hranice kvůli uprchlíkům? I to je možné, připustil Orbán

Spor o kvóty

Zavřít hranice kvůli uprchlíkům? I to je možné, připustil OrbánNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Maďarská vláda je připravená kvůli ilegálním migrantům dokonce uzavřít hranice, bude-li to nutné. Podle agentury MTI to dnes řekl premiér Viktor Orbán v rozhovoru, který poskytl státnímu rozhlasu.

Orbán sdělil, že jeho kabinet se bude rozhodovat o krocích týkajících se řešení problému uprchlíků poté, co příští týden vyslechne návrhy ministra vnitra. „Na stole jsou všechny návrhy, včetně možnosti úplného fyzického uzavření hranic,“ prohlásil podle MTI.

Problém velkého přílivu běženců se týká jižní hranice Maďarska se sousedním Srbskem. Mnoho lidí, kteří prchají ze Sýrie, Iráku a z dalších zemí Blízkého východu před válkou, bídou či pronásledováním balkánskou cestou, míří za lepším životem v Evropské unii právě přes Srbsko a Maďarsko. Budapešť Bělehradu vyčítá, že nedělá dost pro jejich zastavení.

Orbán k tomu dnes řekl, že vlády obou zemí budou o všech otázkách spojených s touto problematikou diskutovat na společném zasedání začátkem července. „Není správné, že posílají uprchlíky přes hranice. Měli by být zastaveni, dokud jsou ještě na srbském území,“ zdůraznil.

Čtěte také: Zdravím, diktátore! Juncker uvítal Orbána políčkem do tváře

Premiér rovněž zopakoval své odmítavé stanovisko k návrhu nové strategie Evropské komise na řešení migrační krize v Evropě, jehož součástí je i přerozdělování uprchlíků v zemích EU. Podle MTI řekl, že přijímací centra pro běžence by měla být vybudována na náklady Evropské unie, ale mimo její hranice. Znovu také řekl, že členské státy by měly samy rozhodnout o tom, zda přijmou migranty.

Stanovení kvót pro příjem migrantů, navržené Evropskou komisí, odmítá více členských států unie. Shodný negativní postoj k přerozdělování uprchlíků dali ve čtvrtek najevo představitelé zemí visegrádské čtyřky (V4), včetně České republiky, na okraj summitu Evropské unie a zemí Latinské Ameriky a karibské oblasti (CELAC).

Maďarské úřady uvádějí, že letos dosud obdržely více než 50 000 žádostí o azyl, zatímco loni to bylo 43 000 a v roce 2012 se přihlásilo pouze 2157 žadatelů. V současnosti asi 70 procent migrantů přichází z Afghánistánu, Sýrie nebo v Iráku, v minulosti převažovali občané Kosova. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články