Svobodný internet v ohrožení? Piráti demonstrovali proti loterijnímu zákonu

Cenzura na webu

Svobodný internet v ohrožení? Piráti demonstrovali proti loterijnímu zákonuNOVÉ 1
Domov

pf Echo24

Ministerstvo financí se novým návrhem zákona o hazardních hrách chystá výrazně omezit svobodný internet, tvrdí Česká pirátská strana. Novela totiž počítá i s možností blokovat některé stránky nelegálních provozovatelů internetového hazardu. Podle pirátů jde ale o nebezpečný precedent, který v budoucnosti umožní další cenzuru na webu. Kvůli chystané změně legislativy dokonce svolali demonstraci na pražský Klárov.

Na kontroverzní návrh z dílny ministerstva financí upozornilo už dříve Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Jeden z paragrafů v chystané novele totiž údajně dává do rukou státních orgánů neomezenou pravomoc zakázat přístup k jakékoli internetové stránce v zemi. Namísto zamítnutí přístupu na stránku doporučuje sdružení spíše blokování platebních transakcí.

S podobnými argumenty přišli i zástupci pirátské strany. Zejména cenzura internetového obsahu a možnost vytvoření seznamu státem zakázaných webů je podle jejích členů zcela nepřijatelná. Na podporu svobodného internetu tedy přichystali v sobotu 20. února demonstraci na pražském Klárově.

„V posledních měsících se připravuje celá řada opatření na přiškrcení svobody na síti. Návrh na změnu loterijního zákona ministra Andreje Babiše, jenž by umožňoval cenzuru loterijních webů, by v ČR poprvé v historii vytvořil státní seznam zakázaných webových stránek,“ píše se na Facebooku v popisu pozvánky na pořádanou demonstraci.

Účast na demonstraci svolané na sociální síti potvrdilo přes sedm set uživatelů. Kvůli nepříznivému počasí se ale protestujících sešlo pouze kolem 250. Ke shromážděnému davu promluvil například novinář a spisovatel Ondřej Neff, internetový publicista Daniel Dočekal, zástupce SPIR Josef Bouška nebo bývalý předseda pirátů Ivan Bartoš.

Neff ve svém proslovu přirovnal připravovaný návrh zákona k praktikám bývalého totalitního režimu. Spisovatel připomněl zúčastněným i nedávnou snahu německých médií tabuizovat obsah zpráv, které se měly týkat sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem a jiných městech.

Výzva pro ministerstvo

Po řečnických výstupech se shromáždění vydalo k budově ministerstva vnitra. Tam předali organizátoři demonstrace do rukou úředníků výzvu Tři kroky k obraně svobodného internetu. Jejím obsahem jsou zejména výhrady k loterijnímu zákonu.

„Piráti mají za to, že tento krok otevírá pandořinu skříňku cenzury. Pro začátek povede k cenzuře loterijních webů v rámci konkurenčního boje, ovšem dlouhodobě ohrožuje svobodu Internetu u nás. Odmítáme, aby ministerští úředníci vytvářeli seznam webových stránek, na které se lidé nedostanou. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že jakmile je cenzurní mechanismus v provozu, neustále bobtná,“ píše se v jejím textu.

Kromě návrhu zákona o hazardních hrách pobouřila zástupce pirátů i slova českého ministra vnitra Milana Chovance. Ten po útocích v pařížském hudebním klubu Bataclan z loňského roku prohlásil, že je třeba omezit anonymní vystupování na internetu a omezení šifrování webových stránek.

Inspirace v zahraničí

Podle Babiše jsou ale nařčení ze snahy o zavedení cenzury na webu nespravedlivá a nezakládají se na pravdě. Sám ministr financí by byl údajně první, kdo by se v případě ohrožení svobody internetu postavil mezi demonstranty. Svůj názor vyjádřil v příspěvku na facebookovém profilu.

Při sepisování novely zákona se ministerstvo financí údajně inspirovalo v jiných evropských zemích, jako například ve Francii či Dánsku. Právě severská země je podle Babiše dobrým příkladem, jak může omezení přístupu k některým stránkám fungovat v praxi.

„A podle jejich zkušeností toto opatření funguje. I v Dánsku ale blokují jen 12 webových stránek. Navíc jsme vše konzultovali i s Evropskou komisí a Legislativní radou vlády. Ani ty nenašly náznak cenzury nebo blokování internetu,“ obhajuje Babiš chystanou novelu.

Ministr financí je údajně ochoten se s kritiky nového zákona sejít a prodiskutovat s nimi veškeré připomínky. V minulosti už takto prý diskutoval s bývalým předsedou pirátů Ivanem Bartošem.

Čtěte také: Nemohu rezignovat. Jste blázen? Strana jsem já, říká Babiš

Policie stíhá pirátskou stranu. Odkazovala na web se seriály