Nemohu rezignovat. Jste blázen? Strana jsem já, říká Babiš

Nemohu rezignovat. Jste blázen? Strana jsem já, říká BabišNOVÉ
Domov

Babiš pro Financial Times

ojvb Echo24

Média vlastněná Andrejem Babišem jsou prý „plně nezávislá“ a ministr financí je v politice „nemůže využívat“, protože „není blázen“. Předseda hnutí ANO to o sobě prohlásil, když byl hostem pravidelné rubriky Lunch with the FT prestižního listu Financial Times. Babiš si v rozhovoru zároveň postěžoval, že ho deník dříve zahrnul mezi podobně hlasité odpůrce migrační vlny jako je Viktor Orbán a Robert Fico. Ohradil se i proti termínu „Babišconi“. Babiš zároveň uvedl, že nemůže opustit politiku, protože by to byla „největší zrada pro všechny“.

Redaktor FT se Babiše zeptal, jestli by pro něj nebylo jednodušší sbalit svoje miliony a opustit politiku. Babiš se proti tomu návrhu ale ostře ohradil. „Nemohu rezignovat. Jste blázen? Musel bych opustit zemi. Byla by to největší zrada pro všechny. Nemohu to udělat. Musím to dokončit. Spousta lidí má naději, že já věci změním. A já je měním. Strana je spojena s mou osobou. Strana jsem já,“ prohlásil.

Jedním z témat, na které Babiš v rozhovoru zabrousil, bylo i jím vlastněné mediální impérium. Babiš se v této souvislosti ostře ohradil proti srovnávání s bývalým italským premiérem Berlusconim, který rovněž v době svého vládnutí kontroloval vlivná média. Předsedu hnutí ANO prý nejde označovat jako „Babišconiho“, protože na rozdíl od italského politika „nemá žádné televizní stanice“.

Na to ho redaktor FT upozornil, že jednu televizní stanici přece jen vlastní, a sice hudební kanál Óčko. Babiš přiznal, že je to sice pravda, ale že mu jeho média prý jsou k ničemu. Kdyby je používal k politickým cílům, ohrozil by prý své investice. „Mé noviny jsou plně nezávislé. Samozřejmě, možná – pravděpodobně – zde existuje určitá autocenzura, ale to není moje chyba,“ uvedl.

Tato zmínka přitom může působit poněkud zvláštně, protože například na stránkách Babišovy Mladé fronty DNES občas dojde k výpadu směřovanému na koaliční partnery.

Čtěte také: Babišova MfDnes opět zaútočila na Sobotku. Kvůli ‚chalupě z OKD‘

S reportérem FT pro střední Evropu Henry Foyem se Babiš setkal nedaleko ministerstva financí na obědě v luxusním pražském hotelu Augustine. V průběhu rozhovoru se Babiš ohradil i proti tomu, že ho FT dříve zařadily po bok Orbána a Fica kvůli jeho odmítavému přístupu k přijímání běženců.

„Vidím, že píšete nesmysly. Není pravda, co jste tu napsal,“ prohlásil podle FT rozhněvaný Babiš mávající štosem papírů. „Napsal jste. že požaduji uzavření hranic. To není pravda. Volal jsem pouze po uzavření vnějších hranic EU.“

Babiš korigoval i tvrzení o nasazení armády. „A tady jste napsal, že jsem řekl, že bychom měli nasadit armádu, aby se migrace zastavila. Já to neřekl. Řekl jsem, že bychom měli nasadit armádu proti převaděčům. To je velký rozdíl,“ vysvětlil Babiš.

„To, že jste mě přidal do tohoto článku po bok Orbána a Fica je zcela špatně,“ pokračuje dále nahněvaný ministr financí v rozhovoru s reportérem FT.

Čtěte také: Uprchlíci? Nepřijmeme ani jednoho, prohlásil Babiš

Zajímavou vsuvku pak představovala chvíle, kdy do restaurace přišel exprezident Václav Klaus, který sem přišel poobědvat s opozičním lídrem Miroslavem Kalouskem. Babiš s Klausem, o nichž FT uvádí, že se „navzájem otevřeně nenávidí“, si nejprve vyměnili několik slov a usmáli se na sebe.

Následně se prý Babišův obličej zkřivil do grimasy, která měla předestřít jeho následující slova. „Tohle je… ta nejvíce negativní postava,“ řekl Babiš s odkazem na bývalého prezidenta. „Klaus, Kalousek. Všichni se mě chtějí zbavit,“ uvedl Babiš. „Nemají mě rádi, protože jsem mimo jejich kontrolu, mimo systém. Přišel jsem a systém jsem změnil. Teď je to pro ně těžší než dříve,“ dodal.

Stejně tak se vymezil vůči svému koaličnímu partnerovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. „Sobotka je v úplně jiném světě. Má ve vládě jinou roli. Je v příjemné pozici bez zodpovědnosti za zákony. Zákony musí dělat ministři,“ vysvětlil Babiš, co mu vadí na předsedovi vlády, se kterým má v poslední době chladné vztahy.

V souvislosti se Sobotkou se řeč stočila i na blížící se sněmovní volby, po nichž by si Babiš se Sobotkou teoreticky mohli vyměnit funkce premiéra a vicepremiéra. Babiš redaktorovi FT řekl, že situace se bude odvíjet od jeho zdravotního stavu. „Nevím, jak dlouho budu žít a jaká bude poslední fáze mého života.“ Zároveň uvedl, že by byl radši vicepremiér, který řídí ostatní ministry. „A premiér může být na zahraniční politiku, reprezentaci a řečnění,“ uvedl. „To by bylo perfektní,“ uzavřel.

Čtěte také: Babiš národu: Chci zlevnit pivo. „Je to populismus,“ kontruje Kalousek

Související články