Babišova MfDnes opět zaútočila na Sobotku. Kvůli ‚chalupě z OKD‘

útok na majitele Bison & Rose

Babišova MfDnes opět zaútočila na Sobotku. Kvůli ‚chalupě z OKD‘NOVÉ
Domov

oj Echo24

Další z řady útoků na koaliční partnery skrze svá média – tentokrát rovnou na premiéra – podnikl deník Mladá fronta Dnes z konglomerátu Agrofert Andreje Babiše. Na páteční titulní straně deník otiskl dlouho připravovaný text, který tvrdí, že agentura Bison & Rose měla vydělat na privatizaci OKD. Pod titulkem „Sobotkovi lidé koupili podezřele levně hotel“ popisují transakci, díky níž majitelé komunikační a lobbistické agentury spojené s premiérem Sobotkou měli velmi výhodně koupit horský „hotel“, ve skutečnosti krkonošskou chalupu Kladenka. Na útok okamžitě reagoval jeden ze zakladatelů „Bizonů“ Miloš Růžička, podle kterého Kladenka nikdy OKD nepatřila a cena 13 milionů korun nebyla podhodnocená.

Jako další útok jedné z vládnoucích stran na tu druhou vypadá páteční pokus Babišovy MF Dnes o zpochybnění ČSSD a lidí s ní spojených. Agentura Bison & Rose dlouhodobě spolupracuje s právníkem a přítelem premiéra Radkem Pokorným, zakladatel agentury Miloš Růžička je zároveň poradcem ministra vnitra a vlivného člena ČSSD Milana Chovance.

Cílem útoku jsou okolnosti prodeje horské chalupy Kladenka nedaleko Pece pod Sněžkou, kterou Růžička a manželé Bisovi vlastní a která měla mít podle tvrzení Babišovy MF Dnes několikanásobně vyšší hodnotu než 13 milionů, za kterou byla pořízena.

„Konstatuji, ze MF Dnes lže, a to se zřejmým cílem poškodit politickou konkurenci svého majitele Andreje Babiše. Toto tvrzení dokládám následujícími skutečnostmi: 1. Bouda Kladenka nikdy nebyla majetkem společnosti OKD. Kladenka (jak název napovídá) patřila společnosti Českomoravské doly (ČMD), dříve provozující doly na Kladensku, kterou si bývalí většinoví majitelé OKD pořídili dávno před doprivatizací menšinového státního podílu v OKD a zcela nezávisle na ní,“ uvádí Miloš Růžička.

Dle Růžičky jsou tyto informace veřejně známé a musely být tím pádem známé i redakci MfD. „Veškeré spojování boudy Kladenka s majetkem OKD, jeho oceněním, s ním souvisejícím policejním vyšetřováním a s nyní probíhajícím soudním řízením je tedy účelově lživé,“ tvrdí spoluzakladatel Bison & Rose.

„Cena, za niž stávající majitelé pořídili boudu Kladenka, vycházela z posudků, jež si společnost ČMD nechala vypracovat. Jinak tomu ani být nemohlo, víme-li, že společnost ČMD byla v té době kotována na burze,“ pokračuje Růžička. „Zpochybňování kupní ceny za pomoci dnešních laických odhadů opírajících se o podobu Kladenky deset let poté je opět zcela účelové a lživé.“

S tvrzením Miloše Růžičky nesouhlasí šéfredaktor Mf Dnes Jaroslav Plesl. „Za zveřejněnými informacemi o pochybných obchodech a majitelích komunikační agentury Bison&Rose si stojíme. Spolumajitel Bison&Rose Miloš Růžička ostatně opakovaně dostal možnost se ke všem informacím jakkoliv vyjádřit. Proto jeho dnešní stanovisko považujeme pouze za účelové a manipulativní,“ píše ve stanovisku Plesl.

Snaha o diskreditaci poradce politického konkurenta

„V době doprivatizace menšinového podílu státu v OKD jsme ani já, ani agentura Bison & Rose, nepracovali pro tehdejší či pozdější majitele OKD. Agentura Bison & Rose nikdy nepracovala, a ani nyní nepracuje, pro žádnou politickou stranu (ani pro ČSSD), ba ani pro žádného aktivního politika,“ píše dále v prohlášení svém Miloš Růžička, který je přitom veřejně známý jako poradcem ministra vnitra Milana Chovance. „Tyto aktivity jsem vždy realizoval jako fyzická osoba a nelze je zaměňovat za aktivity firem, v nichž mám obchodní podíl. Agentura Bison & Rose ostatně v obdobné věci podala v prosinci na Andreje Babiše žalobu,“ stojí v prohlášení.

Celé vyjádření spoluzakladatele Bison & Rose Miloše Růžičky je k dispozici na webových stránkách agentury.

Není to poprvé, kdy se Babišova média strefují do Sobotky kvůli roli při privatizaci OKD. S nástupem Sobotkovy vlády na konci ledna 2014 vydala MfD vlastněná už Agrofertem článek, který nového premiéra spojoval s vyšetřováním privatizace černouhelných dolů. Sobotka měl coby ministr financí vlády Vladimíra Špidly i Stanislava Grosse na starosti prodej OKD a policejní vyšetřování se dle Babišova deníku mělo týkat i právě odpovědných osob z vlády.

Loni v říjnu pak Andrej Babiš spojil agenturu Bison & Rose s fotomontáží, na které byl ministr vnitra Milan Chovanec s nahou ženou. Chovanec fotografii označil za objednávku novinářů z Mafry. „To je zase nějaká provokace z pera PR agentury Bison & Rose,“ komentoval 6. října rozhněvaný Babiš pro Právo. Kvůli těmto výrokům žene firma ministra financí před soud.

Čtěte také: ‚Bizoni‘ ženou Babiše k soudu

Čtěte také: Záhada Chovancova kompra: nahá dívka se fotila v Plzni

Přestože MF Dnes získala názory realitních makléřů, kteří ji potvrdili, že cena chalupy Kladenka měla být vyšší než 13 miliónů korun, jednalo se o běžnou cenu, za niž se podobné objekty prodávaly. V nedalekém Špindlerově Mlýně koupil za téměř stejnou částku chatu i exšéf ČEZ a miliardář Martin Roman. Od státu odkoupil za bezmála 13 milionů korun rekreační sídlo Slunečná, které vláda dlouho nemohla prodat. Objekt Roman částečně strhl a nechal na místě vybudovat horský srub.

Kladenka
Horskou chatu Kladenku vlastní Miloš Růžička, Olga Bisová a Jiří Bis.
Cena objektu v roce 2005 činila 13 milionů korun, což dle Růžičky potvrdily posudek prodávajícího Českomoravských dolů i odhad banky, která na koupi poskytla úvěr. Objekt následně prošel rekonstrukcí.
Chata leží ve výšce 1005 metrů nad mořem v horní části Javořího dolu v Peci pod Sněžkou.