Faymann dál přitvrzuje a navrhne kvůli ubité ženě deportace
Brutální útok v Rakousku
Vyhrocenou kampaň před prezidentskými volbami v Rakousku zřejmě ještě přiostří případ keňského bezdomovce, kterého policie vzala v pátek do vazby za to, že měl ubít k smrti ženu na jednom z vídeňských tržišť. Případů se okamžitě chopil socialistický kancléř Werner Faymann, který tak pro sebe hodlá po vyřazení vlastního kandidáta z prezidentských voleb vytěžit alespoň nějaké politické body. Faymann se chystá navrhnout intenzivnější policejní kontroly i deportaci neúspěšných žadatelů o azyl, píše server The Local.
Jedenadvacetiletý podezřelý údajně ve čtvrtek v časných ranních hodinách na jednom z vídeňských tržišť ubil železnou tyčí k smrti čtyřiapadesátiletou ženu. V minulosti už byl přitom Keňan osmnáctkrát obviněn kvůli menším násilným incidentům. Zadržený bezdomovec údajně pobývá v Rakousku již několik let ilegálně. Do země se dostal ve svých čtrnácti letech díky cestovnímu vízu, které už mezitím ovšem vypršelo.
Podle krajně pravicové Svobodné strany Rakouskua (FPÖ), jejíhož prezidentského kandidáta Norberta Hofera favorizují sázkaři na celkové vítězství ve volbách, ukazuje případ na neschopnost současné vlády vyrovnat se úspěšně s uprchlickou krizí v zemi. V souvislosti s tím připomíná strana i údajné znásilnění, kterého se měli dopustit tři Afghánci vůči turecké studentce na veřejné toaletě ve Vídni.
Dosavadní kancléř Werner Faymann, jehož budoucnost je po vyřazení kandidáta vlastní strany z prezidentského boje nejistá, ovšem jakékoli pochybení odmítá. Ve svém pátečním vystoupení tedy slíbil tvrdý boj proti kriminalitě související s imigranty v Rakousku.
„Vidím, že neklid roste a chápu obavy. Musíme řešit polarizaci v naší společnosti a šíření předsudků,“ prohlásil Faymann. V souvislosti s tím také slíbil představit příští týden sérii opatření pro boj s kriminalitou, jehož součástí by mělo být posílení policejních hlídek a deportace neúspěšných žadatelů o azyl.
Faymann přitom vyzývá rakouské občany, aby kvůli některým negativním zprávám týkajících se uprchlíků, nepodlehli obecné generalizaci této skupiny. „Ti, kteří se chtějí skutečně integrovat a potřebují naši ochranu, by neměli být házeni do jednoho pytle s násilníky a zločinci,“ doplnil kancléř.
Rakouské ministerstvo vnitra přitom eviduje zhruba 54 procentní nárůst rasistických a extremistických incidentů vůči uprchlíkům v zemi. Při jednom z nich našla policie dvě prasečí hlavy přímo v muslimském centru poblíž mešity v Grazu.
Rakousko přijalo v roce 2015 celkem 90 000 žadatelů o azyl, což je v přepočtu na obyvatele druhé největší číslo ze všech státu Evropské unie. Zhruba desetkrát více uprchlíků přitom přes tuto zemi pokračovalo do jiného členského státu EU.