‚Naučte se česky‘. Stát zpřísní testování cizinců z českého jazyka

Tvrdší pravidla

‚Naučte se česky‘. Stát zpřísní testování cizinců z českého jazykaNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

České úřady plánují zpřísnit pravidla pro testování cizinců z češtiny. Chtějí zvýšit úroveň znalosti jazyka i zamezit švindlování. V pondělí o tom bude jednat vláda. Zkoušku musí složit každý, kdo v tuzemsku žije déle než pět let a chce zažádat o trvalý pobyt. Testem přitom už dnes neprojde zhruba třetina uchazečů.

„Naďo, prosím uvař večeři. Přijdu pozdě.“ Obrázky zubní ordinace, auta nebo obchodu s ovocem a zeleninou. Šest textů, ale pouze pět obrázků, které se mají přiřadit k jednoduchým popiskům dle významu. Cizinci od Nového roku skládají zkoušku z češtiny skrze upravenou verzi testů, která mimo jiné posílila obrazovou podporu. Zkouška na nejnižší úrovni prověřuje jejich schopnost porozumět každodenně používaným výrazům a základním frázím.

Nové verze testů z češtiny pro cizince jsou ale pouze začátek. Ministerstvo vnitra požaduje zkoušku do dvou let v souvislosti s uprchlickou krizí zpřísnit ještě více, a to nejen po obsahové stránce, ale i organizační. Od cizinců, kteří se chtějí v Česku usadit natrvalo, by se tak nově očekávala jazyková znalost alespoň na úrovni A2. Posílit chce resort také státní dohled.

Příliv uprchlíků do Evropy však není jediným důvodem, proč resort Milana Chovance (ČSSD) volá po nastavení tvrdších pravidel. Před dvěma lety vyšly v souvislosti s testováním cizinců najevo dvě velké korupční kauzy. Studenti upláceli učitele, aby testy tehdy vyplňované obyčejnou tužkou dodatečně opravovali, nebo na zkoušky za sebe posílali někoho jiné. V případech navíc figurovaly i organizované skupiny, které studentům úspěšné složení zajišťovaly.

Švindlovalo se hlavně na soukromých školách

To by se teď mělo změnit. Nově by mohlo být ve třídách při zkoušce více lektorů, testy by se vyplňovaly propiskou a Česká školní inspekce by měla větší pravomoc. Vládní návrh také počítá například s tím, že o právo organizovat zkoušky z češtiny pro cizince možná přijdou soukromé jazykové školy. Právě u tohoto typu škol bylo totiž zjištěno nejvíce nedostatků.

„Cílem je zkoušku nastavit takovým způsobem, aby byl minimalizován počet „podvodných“ jednání – k tomu má přispět i nově navrhovaná změna – snížení počtu škol oprávněných zkoušku realizovat a další úpravy zkoušky. Určité snahy nastavený systém obejít nelze vyloučit nikdy, lze však případné možnosti zneužití minimalizovat. Materiál přijímá protikorupční opatření,“ sdělila deníku ECHO24.cz mluvčí ministerstva vnitra Martina Němcová.

Zkouška se skládá z písemné a ústní části. V každé části by měli studenti ideálně uspět na 80 procent. Příprava na test zabere asi 140 hodin, pro vyšší úroveň je pak potřeba absolvovat více než dvojnásobek. Kurzy mohou cizinci absolvovat bezplatně v integračních centrech, nebo si obstarat placený kurz. První pokus u zkoušky hradí ministerstvo vnitra, další si musí zaplatit už sami cizinci. Jeden pokus vyjde na 1500 korun.

Problém mají hlavně lidé z Asie

„Obecně lze říci, že český jazyk je z logiky věci snáze zvládnutelný pro příslušníky slovanských národů,“ uvedlo ministerstvo školství deníku ECHO24.cz s tím, že nejvíce žadatelů pochází z Ukrajiny, Ruska a Vietnamu.

Největší potíže při výuce dělá žákům podle odborníků naučit se pádový systém a významy, které se skrze něj vyjadřují. Pro studenty na pokročilejší úrovni pak bývá často oříškem také slovesný vid. U Asiatů je obecně problém naučit se latinku a to, že neslyší rozdíly v některých hláskách a nedokáží je tak od sebe rozeznat.

Zkouška z češtiny je pro cizince žádajících o trvalý pobyt povinná od roku 2008. Dosud ji podle údajů ministerstva školství úspěšně složilo 57 740 zájemců, což představuje 70 procent všech uchazečů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články