Separatisté v Donbasu začali znárodňovat všechny podniky
Reakce na blokádu
Separatisté na východě Ukrajiny ve středu ohlásili „znárodnění“ všech ukrajinských podniků umístěných v „lidových republikách“ v Donbasu. Krok je reakcí na dopravní blokádu povstaleckých území, kterou od počátku února zavedli příslušníci radikálních ukrajinských uskupení a poslanci nacionalistických stran kyjevského parlamentu.
Těžištěm sporu jsou donbaské uhelné doly, na jejichž produkci je závislá řada ukrajinských tepelných elektráren.Vláda prezidenta Petra Porošenka s živelnou dopravní blokádou nesouhlasí a snaží se ji ukončit, prozatím ovšem bezvýsledně.
Řadě ukrajinských regionů hrozí kolaps kvůli nedostatku elektrické energie, potíže s dodávkou elektřiny má podle agentury Interfax devět ukrajinských oblastí.
Povstalci dali v minulých dnech Kyjevu ultimátum, podle něhož ukrajinské podniky na separatistickém území „znárodní“, pokud do půlnoci z úterý na dnešek blokáda neskončí. Dnes vůdci „lidových republik“ oznámili, že převedení podniků „pod vnější správu“ vstupuje v platnost. Uhlí ze zhruba dvaceti východoukrajinských dolů prý vzbouřenci budou prodávat do Ruska.
Důsledky rozhodnutí separatistů jsou nejasné, podle ukrajinských médií praktický dopad mít nebude. Vlaky s uhlím už od počátku února stejně na Ukrajinu nejezdí. S vývozem do Ruska údajně separatisté nemohou počítat, protože tamní trh je nasycený a některé ruské doly kvůli nedostatečné poptávce utlumily těžbu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes v Moskvě prohlásil, že rozhodnutí povstaleckých úřadů není porušením mírových dohod z Minsku. „Vedení (separatistických) republik mělo sotva jinou možnost, aby zajistilo další fungování tamních podniků, takže z pohledu dodržování minských dohod nevidím žádný problém,“ řekl Lavrov. Porušením naopak podle ruského ministra je blokáda, která brání vývozu donbaského zboží na západ Ukrajiny.
Stoupají ceny energií
Zdrženlivěji na „znárodnění“ ukrajinských dolů dnes reagoval kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Ruská strana bude podle něj dělat vše proto, aby se napětí v regionu uvolnilo. Moskva „bude pokračovat v uplatňování svého vlivu (na separatisty), tento vliv ale má své meze,“ řekl mluvčí.
Nezávisle na nedostatečném zásobování uhlím dnes na Ukrajině stouply ceny elektrické energie pro domácnosti až o 30 procent. Jde už o páté zdražení za poslední dva roky, ve srovnání s rokem 2015 v zemi podle agentury Unian elektřina zdražila až trojnásobně.
Zvyšování cen je součástí procesu snižování státních subvencí, jež má přispět k odstranění rozpočtového deficitu. To je podmínkou půjček od Mezinárodního měnového fondu, které Ukrajina potřebuje k ozdravení ekonomiky.