Čeští Iráčané žádají o pomoc proti islamistickým hrdlořezům
BOJ PROTI islamistům
Etnické a náboženské menšiny, které nyní v Iráku čelí islamistické genocidě, se neubrání samy a boj bez pomoci zvenčí zřejmě nezvládne ani současná irácká armáda. Domnívají se to Iráčané žijící v Česku, kteří – podobně jako v neděli irácký premiér – žádají mezinárodní společenství o pomoc v obraně proti organizaci Islámský stát v Iráku (ISIS).
„Žádáme celý svět o poskytnutí jakékoliv formy pomoci, včetně zbraní bojujícím skupinám, které čelí této ohavné teroristické organizaci, a hlavně statečně bojující irácké armádě a kurdským bojovníkům (pešmarga),“ uvádí se v prohlášení Iráckého fóra v České republice, které toto sdružení poskytlo deníku ECHO24.cz
„Hnutí ISIS reprezentuje ideály všech pohřbených militantních a diktátorských násilnických režimů minulosti. Vyjadřujeme hluboké pocity hněvu nad zvěrstvy spáchanými hnutím ISIS na nevinných, bezbranných iráckých občanech, jejichž jedinou vinou je neztotožnění se s jeho zločineckým smýšlením,“ pokračuje výzva.
České ministerstvo obrany nedávno schválilo dodávku munice pro Irák. Zásilku, v níž nemají být žádné zbraně, ale musí ještě schválit vláda. Ministerstvo však s odesláním pomoci počítá až za několik týdnů, možná spíš měsíců.
Čtěte více: Samopaly nepošleme. Česká pomoc proti islamistům vázne
Kritika předchozí vlády i Američanů
O zahraniční pomoc požádal v neděli i nově jmenovaný irácký premiér Hajdar Abádí. Podle něj zničení „teroristické organizace“ ISIS vyžaduje mezinárodní úsilí. Radikálové zabrali velkou část Iráku i sousední Sýrie a pozvolna směřují k irácké hranici s Íránem. Írán ale s vojenskou pomocí na území Iráku nepočítá, uvedl v neděli iránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.
Irácké fórum v ČR ve svém prohlášení kritizuje předchozí iráckou vládu, která „po osmiletém vládnutí vůbec nepokročila k řešení politováníhodné situace občanů, a to počínaje nedostatkem pitné vody či elektřiny, až po zajištění bezpečnosti občanů.“ Podle iráckých krajanů udělali zásadní chybu také Američané, když po invazi v roce 2003 vydali „ nedomyšlený dekret o totálním rozpuštění regulérní irácké armády a policie. Toto rozhodnutí bohužel negativně ovlivnilo životy desetitisíců příslušníků armády a policie, včetně jejich rodin. “
Několik německých poslanců požaduje také vyzbrojení Strany kurdských pracujících. Tu ale Evropská unie řadí mezi teroristické organizace. Německá premiérka odmítla možnost, že by zbraně z Německa byly tomuto hnutí v budoucnu poskytnuty.