Turci pompézně slaví výročí pádu byzantské říše

Výročí pádu Konstantinopole

Turci pompézně slaví výročí pádu byzantské říšeNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Statisíce lidí se v neděli sešly v centru Istanbulu, aby oslavily 563. výročí dobytí města osmanskými Turky. Při akci, která se koná pod záštitou prezidentského úřadu, návštěvníci podle deníku Daily Sabah uvidí ohňostroje, přehlídku turecké armády, rekonstrukci části osudové bitvy či uslyší projevy prezidenta a premiéra.

Porážku byzantského císaře, která znamenala definitivní konec římského impéria a začátek zlatého věku Osmanské říše, si podle očekávání organizátorů připomene v patnáctimilionovém Istanbulu přes milion účastníků.

Davy lidí se shromáždily na náměstí ve čtvrti Yenikapi v evropské části města poblíž historických hradeb, které kdysi sloužily k ochraně metropole byzantské říše proti nájezdům z moře.

Na obřím pódiu, nad nímž přelétala akrobatická letka tureckého letectva, vystoupilo několik stovek mužů v dobových kostýmech. Z publika jim mávaly davy lidí červenými národními vlajkami.

Asi 500 herců má sehrát část z osudné bitvy, při rekonstrukci nebudou chybět kanóny a repliky lodí zvaných galéry. Tisíce lidí ve větší vzdálenosti od pódia sledují program oslav na obřích obrazovkách.

Celou akci provází přísná bezpečnostní opatření s několika tisíci nasazených policistů, neboť Istanbul se v posledním roce stal dějiště několika teroristických útoků.

Vstup na náměstí je možný 150 vchody, kde jsou lidé kontrolováni bezpečnostními složkami. Policejní helikoptéry střeží město ze vzduchu a pobřežní stráž z moře, nasazena byla i ponorka. Připraveny jsou speciální jednotky policie.

Istanbul byl asi tisíc let hlavním městem východořímské (byzanstké) říše pod názvem Konstantinopol. V roce 1453 ho po více než měsíční bitvě dobyl jedenadvacetiletý sultán Mehmed II., zvaný Dobyvatel, a udělal z něj hlavní město Osmanské říše.

Pád Konstantinopole znamenal důležitý milník v dějinách Turecka i celé Evropy. Někteří historici jím vymezují konec středověku. Znamenal podle nich definitivní konec římské říše a osmanským Turkům otevřel bránu do Evropy.

Čtěte také: Muslimové chtějí z Hagie Sofie mešitu, tisíce lidí demonstrují v ulicích

V Turecku zadrželi stovku lidí kvůli finanční podpoře opozice

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články