Babiš chystá hůl na zbohatlíky. Podvodníky stihne až čtyřletý trest
Bič na majetné
Od ledna 2016 má vstoupit do praxe zákon o prokazování původu majetku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se chce podrobněji podívat na majetek lidí, jejichž jmění narostlo za jediný rok aspoň o pět milionů nad prokázané daňové příjmy. Na odhalené podvodníky čeká finanční sankce nebo až čtyřleté vězení.
Nejsou to majetková přiznání v podobě, po které dlouhodobě volala ČSSD nebo komunisté. Přesto může návrh z dílny ministerstva financí řadě majetných lidí ztrpčit život. Selektivně. Úředníci totiž získají pravomoc ukázat na ty, kdo podle jejich mínění mají moc velký majetek na to, jaké prokázali příjmy. Právě oni budou vybírat podezřelé a sporné případy lidí, kterým se majetek příliš rozrostl. Kritickou hranicí bude podle zákona pět milionů korun.
Úředník tipařem. Výběr lidí zajistí poznatky a indicie
Důvodová zpráva zákona nedává jasnou odpověď, jak stát takové lidí pozná nebo vytipuje. „Pokud správce daně na základě svých poznatků a indicií důvodně předpokládá, že nárůst jmění poplatníka neodpovídají jím deklarovaným příjmům, vyzve poplatníka, aby prokázal opak,“ píše ministerstvo s tím, že důkazní břemeno bude na poplatnících. Kdo ho neunese, toho stihne trest.
Poplatník bude muset zároveň uhradit penále ve zvýšené výši 50 nebo 100 procent stanovené daně.
Rejstřík sankcí začíná dodatečně doměřenou daní. V ní jsou sice základem sazby 15, respektive 19 procent podle toho, zda jde o fyzické či právnické osoby. Poplatník bude muset ale zároveň uhradit penále ve zvýšené výši 50 nebo 100 procent stanovené daně. Výši penalizační sazby bude přitom určovat míra jeho spolupráce s daňovými úřady.
Majetková přiznání až jako pomocný nástroj
„V případě, že výzva správce daně nepovede k prokázání příjmů a stanovení daně, může správce daně poplatníka vyzvat k podání prohlášení o majetku, pokud podle předběžného závěru hodnota majetku poplatníka, který nemůže správce daně zjistit z jemu dostupných rejstříků či evidencí, přesahuje 10 milionů korun,“ zmiňují tvůrci zákona. Desetimilionová hranice se vztahuje k celkovému majetku, ne jeho ročnímu přírůstku. Ministerstvo financí se přitom odkazuje na to, že prohlášení o majetku se používá už dnes pro účely exekucí.
V případě, že poplatník prohlášení o svém souhrnném majetku podat odmítne nebo v něm uvede nepravdivé údaje, vystaví se hrozbě trestního stíhání. „V novele trestního zákoníku se navrhuje zvýšení horní hranice tohoto trestného činu z jednoho roku na jeden rok až čtyři léta,“ zmiňuje ministerstvo.
Resort zároveň nabízí pomocnou ruku. Lidé nebudou muset do prohlášení o majetku uvádět svoje nemovitosti nebo auta vedená už nyní v katastru nemovitostí nebo registru motorových vozidel. Podrobné prohlášení o majetku nebude muset podat ten, kdo „hranice předvídané zákonem“, tedy deseti milionů korun, nedosáhne.
Babišovo ministerstvo si od návrhu slibuje zvýšení příjmů veřejných rozpočtů, byť konkrétní navýšení zatím neumí vyčíslit. Zvýšení administrativní zátěže u poplatníků vnímá pak jako individuální věc.
V debatě nad tématem majetkových přiznání většinou přichází do hry téma retroaktivity. Ministerstvo financí ale tvrdí, že jím navržená norma právní vztahy nastalé v minulosti nereviduje. Hájí se tím, že prohlášení o původu majetku bude úkonem vztaženým k aktuálnímu zdaňovacímu období.
Babišovo ministerstvo si od návrhu slibuje zvýšení příjmů veřejných rozpočtů, byť konkrétní navýšení zatím neumí vyčíslit. Zvýšení administrativní zátěže u poplatníků vnímá pak jako individuální věc v závislosti na tom, co bude po lidech chtít. „Může se totiž často jednat pouze o dotaz na informaci, kterou je poplatník schopen podat bez větších obtíží a nákladů,“ předpokládá resort financí. Připouští ale, že v jiných případech může mít dotazy komplexnější a časově náročnější.
Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL má návrh zákona o prokázání původu majetku v koaliční smlouvě. Téma opakovaně akcentuje prezident Miloš Zeman a v principu má podporu u komunistů nebo Úsvitu. Naopak TOP 09 a ODS zvýšení možnosti státu zkoumat lidem jejich majetek odmítají.