Přešlap ruské TV: usvědčila Kreml z používání zakázaných bomb
KAZETOVÉ BOMBY V SÝRII
Vedení ruské televizní stanice RT, která je známá spíše pod dřívějším názvem Russia Today, si uřízlo pořádnou ostudu. Do své reportáže totiž zařadilo záběr, který zachycuje ruský letoun na základně v Sýrii, přičemž letadlo má pod křídly připnutou zakázanou kazetovou munici. Kreml přitom dosud používání kontroverzní munice vytrvale popíral. Na přešlap stanice RT upozornil server CITEAM.org.
Unikátní záběr, jenž Rusy usvědčil ze lži, se objevil v reportáži z tohoto víkendu. Reportáž pojednávala o nečekané návštěvě ruského ministra obrany Sergeje Šojgu ve válkou zmítané Sýrii. Ministr se během návštěvy setkal například se syrským prezidentem Asadem nebo zavítal na ruskou základnu Hmímím.
A právě záběry z letecké základny ukázaly něco, co se vedení Ruské federace dosud snažilo skrývat. V jednu chvíli se totiž v záběru objeví ruský bojový letoun, který má pod křídly připnuté jakési válcovité předměty. Podle serveru CITEAM.org se ale jedná o kazetové bomby známé pod označením RBK-500 ZAB-2,5 (SM).
Na chybu ruské televize začali záhy upozorňovat bloggeři a další uživatelé na sociálních sítích. Když si stanice RT uvědomila, k čemu došlo, inkriminovanou pasáž jednoduše vystřihla. Na internetu se však podařilo zachovat původní verzi videa, kterou můžete zhlédnout na serveru Liveleak.com.
Nepříjemnou pasáž se ale Rusům nepodařilo úplně vymazat ani z nové verze videa, která je teď k vidění na serveru YouTube. Když totiž divák přejede myší po časové ose videa mezi časy 0:41–0:46 objeví se v malém rámečku s náhledem právě původní záběr na ruský letoun se zakázanou municí (ukázka v Galerii).
Záběry ruského letounu s kazetovými bombami přitom znamenají značný průlom. Lidskoprávní organizace jako Human Rights Watch totiž Rusko již v minulosti z používání kontroverzní munice několikrát obvinily, Kreml však jejich zprávy popíral.
Čtěte také: Ruská a syrská letadla shazují zakázané kazetové bomby, uvádí HRW
Používání tříštivé (kazetové) munice je v mnoha zemích zakázané. Její používání reguluje Úmluva o zákazu kazetové munice z roku 2008, k níž se připojilo 118 států světa. Úmluva zakazuje používání tříštivých výbušnin během válečných konfliktů a při protiteroristických operacích.
Rusko a Sýrie se k úmluvě nepřipojily, podobně jako třeba Spojené státy, Čína, Indie, Pákistán a nebo Izrael. Kromě leteckých bomb se tříštivá munice může vyskytovat například ve formě tankových nebo dělostřeleckých granátů.