Soud podpořil starosty. Muslimské plavky na pláže nepatří

Muslimové v Evropě

Soud podpořil starosty. Muslimské plavky na pláže nepatříNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Francouzský soud v Nice o víkendu podpořil zákaz nošení burkin, který v minulém týdnu zavedlo jihofrancouzské letovisko Cannes i nedaleká obec Villeneuve-Loubet. Justice rozhodnutí podpořila s tím, že nařízení odpovídá zákonu, který zakazuje zdůrazňovat své náboženství způsobem, který ohrožuje vztahy ve společnosti.

Radnice v Cannes vydala vyhlášku zakazující burkiny ve čtvrtek 11. srpna s platností na celý zbytek měsíce. Po ní následovala také nedaleká obec Villeneuve-Loubet. Podle obou radnic by tento oděv mohl rušit veřejný pořádek v situaci, kdy se země vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty.

Proti zákazu nošení burkin v pátek podaly žalobu členky Sdružení proti islamofobii ve Francii (CCIF), podle kterých je zákaz protizákonný a je nutné ho odvolat. Argumentovaly tím, že zákon v zemi zakazuje nosit na veřejnosti oděv zahalující tvář, ale nikoli náboženské symboly či oděvy.

Soud v Nice však zamítl jejich požadavek s tím, že nařízení odpovídá zákonu, který zakazuje zdůrazňovat své náboženství způsobem, který ohrožuje vztahy ve společnosti. „Nošení výrazně odlišného oděvu, jiného než klasicky určeného pro plavání, může být skutečně interpretováno jako jednoznačný symbol náboženské příslušnosti,“ zdůvodnil soud.

Právník jedné z žen, která žalobu podala, prohlásil, že se se stížností své klientky obrátí na nejvyšší administrativní soud. „Toto rozhodnutí otvírá dveře k zakazování všech náboženských symbolů na veřejnosti,“ prohlásil.

Čtěte také: Hádka kvůli focení muslimských žen na Korsice přerostla v násilí

Starosta Cannes David Lisnard vydal koncem července vyhlášku, která zakazuje plážové oděvy, jež „nerespektují dobré mravy a sekularismus“. Burkiny podle něj spadají pod tento zákaz. „Plavky, které ostentativně dávají najevo náboženskou příslušnost, zatímco Francie a její náboženská místa jsou terčem teroristických útoků, by mohly vytvořit hrozbu narušení veřejného pořádku,“ uvedl tehdy.

Série atentátů ve Francii si od začátku loňského roku vyžádala více než 200 mrtvých. V poslední době se terčem teroristického útoku stalo jihofrancouzské Nice, kde atentátník najel nákladním autem do davu lidí a 85 jich zabil. Nedávno také vtrhla dvojice muslimů, kteří se hlásili k teroristické organizaci Islámský stát, do kostela v Normandii, kde zavraždila pětaosmdesátiletého kněze, než je policisté zastřelili.

Čtěte také: Bikiny a burkiny. Střet civilizací na Riviéře

Radnice v Cannes vydala vyhlášku zakazující burkiny zatím s platností jen do konce srpna. Lidem, kteří nařízení poruší, hrozí pokuta ve výši 38 eur (1030 Kč). Podobně je tomu ve Villeneuve-Loubet.

Francie v roce 2011 jako první evropská země zakázala zahalování obličeje na veřejných prostranstvích, tedy fakticky zakázala nošení muslimského nikábu či burky na veřejnosti. Na burkiny se tento zákaz nevztahuje, protože plavky zahalují vlasy, ale ponechávají odkrytý obličej.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články