Chovanec: Hladovku držet mohou, ale v ničem jim to nepomůže

Protest v detenčním zařízení

Chovanec: Hladovku držet mohou, ale v ničem jim to nepomůžeAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) obhajoval postup ministerstva vnitra v detenčním zařízení v Drahonicích na Lounsku, kde několik desítek uprchlíků drží hladovku kvůli obavám z deportace. ,,Hladovku samozřejmě držet mohou, ale v ničem jim to nepomůže,“ řekl ČT ministr Chovanec. Situace se nicméně během středečního podvečera vyostřila.

Cizinecká policie uvedla, že dva běženci sami sebe zranili a jeden, který se pokusil napadnout člena ochranky a je zraněn také. Jeden ze zraněných musel být převezen do žatecké nemocnice.

Někteří uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku se podle ministerstva vnitra obávali deportace do země, odkud přišli. V úterý i kvůli těmto obavám zahájili protestní hladovku, dnes ráno nepřišlo na snídani 40 cizinců. Rozhodli se tak poté, co Česko v úterý vrátilo čtyři desítky cizinců z Drahonic na základě takzvaných dublinských nařízení do členské země EU, kde předtím požádali o azyl, sdělila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. Podle dobrovolníků uprchlíci v hladovce pokračují.

Z Česka odletělo 40 cizinců, kteří nelegálně vstoupili na české území. „Na základě toho se v zařízení mezi některými cizinci rozšířila nepravdivá informace, že byli cizinci vráceni do země původu. Proto někteří z klientů začali avizovat, že by mohli začít držet hladovku. Tuto mylnou informaci jim však zaměstnanci zařízení vysvětlili,“ uvedla mluvčí.

Podle zpravodajky České televize se ale situace v zařízení během středečního večera vyostřila. Cizinecká policie uvedla, že dva běženci sami sebe zranili a jeden další se pokusil napadnout člena ochranky a je zraněn také. Jeden ze zraněných musel být převezen do žatecké nemocnice. Nyní už je v zařízení klid, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

,,Budeme dál postupovat podle práva České republiky a Evropské unie. Realizovali jsme odchod zhruba 40 lidí, které jsme převáželi včera do jiné evropské země v rámci dublinských opatření a ti lidé si vyhodnotili podle všeho tuto informaci špatně s tím, že se jedná o nějaký masivní přesun,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec a ocenil, že se daří nelegální migranty „v rámci možností“ podle zákona vracet tam, kde požádali o azyl. „V této situaci považuji dodržování platných dohod za zásadní podmínku pro to, aby se nám migrační krizi dařilo čelit,“ míní ministr.

V úterý odmítlo jídlo 28 klientů zařízení, někteří z nich si ho však podle ministerstva nakonec vzali na pokoje. Dnes na snídani nepřišlo 40 migrantů. „V tuto chvíli však není zřejmé, zda a kolik klientů zahájilo systematickou hladovku, kteří z nich pouze nepřišli na snídani, ani to, zda se jedná stále o stejné osoby. Toto bude zřejmé až v průběhu dne. Situaci proto budeme nadále monitorovat,“ dodala Nováková.

Tři běženci si způsobili zranění

Podle dobrovolnice Samar Mulkiové, která je s běženci v kontaktu, v hladovce pokračují. „Mluvila jsem s nimi dopoledne, v hladovce pokračují. Někteří mají zdravotní slabost, mají problémy se žaludkem. Někteří zaměstnanci zařízení se je snaží přesvědčit, aby jedli,“ řekla Mulkiová. Tři běženci si podle ní způsobili zranění. „Jeden muž si pořezal ruce poté, co se neúspěšně dožadoval propuštění. Další dva se údajně zranili v úterý večer,“ doplnila Mulkiová.

V drahonickém zařízení je podle aktuálních statistik ministerstva vnitra 100 lidí.

O zahájení hladovky více než čtyř desítek Iráčanů a jednoho Somálce z Drahonic v úterý informoval evangelický farář Mikuláš Vymětal, který s běženci spolupracuje. Cizinci tvrdí, že jsou v zařízení vězněni a obávají se deportace do zemí svého původu. V detenčním zařízení také zůstávají příliš dlouho. „Ve většině našich případů jsme snesli zadržení prvních 90 dnů, avšak další prodlužování našeho věznění zde již nesneseme. Prcháme před válkou vězením a násilím a ocitáme se v nové válce a vězení. Každý z nás v naší vlasti ztratil někoho z rodiny, nebo někoho blízkého. Tímto naším vězněním s námi jednáte, jako bychom byli nějaká monstra,“ napsali uprchlíci.

Kapacita detenčního zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, je 240 lidí, určeno je výhradně pro muže. V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen. Podmínky, ve kterých jsou v ČR ubytováni uprchlíci, kritizují některé nevládní organizace.

Čtěte také: Uprchlíci v Drahonicích zahájili hladovku: ‚Nejsme monstra‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články