1 Uprchlická krize

Merkelová přiznává: Nemáme to pod kontrolou. Zatím

, NOVÉ

Témata: ,

Německo chce letos výrazně snížit počet migrantů přicházejících do země. Kancléřka Angela Merkelová to dnes uvedla na setkání s podnikateli v západoněmecké Mohuči. Důvodem je prý mimo jiné nutnost integrovat ty uprchlíky, kteří už v zemi jsou.

Evropa je v současnosti zranitelná, neboť zatím migrační krizi nemá pod kontrolou tak, jak by si přála, uvedla na setkání rovněž Merkelová.

Německo je během nynější migrační krize jednou z hlavních zemí, kam směřují běženci mimo jiné z Blízkého východu a severní Afriky. V loňském roce jich do Německa přišlo téměř 1,1 milionu.

Do Německa se v pondělí pustila řada světových medií. Komentátoři vyčítají kancléřce Angele Merkelové naivitu v uprchlické krizi; současné události podle nich ohrožují kancléřčinu politickou budoucnost.

„Je tohle odpověď běženců na nabídnutou ruku, kterou jim podalo Německo?“ komentuje silvestrovské incidenty britský list The Sunday Times. „Vždy bylo jasné, že vstřícná politika kancléřky Angely Merkelové je naivní. Nyní chce (Merkelová) zjednodušit vypovězení zločinců z řad žadatelů o azyl. Politika otevřených dveří se změnila, ale nebyla opuštěna. Řešení uprchlické krize zatím nikdo nenalezl,“ uvedl list.

Podle jednoho z příspěvků v americkém deníku The New York Times jsou v uprchlické krizi naivní všichni němečtí vládní politici v čele s Merkelovou, protože se snaží svým „současným bezohledným humanismem smýt hříchy německé minulosti“. Autor poznámky proto vyzývá k rezignaci kancléřky. „Angela Merkelová musí odejít, aby její země i kontinent nemusely zaplatit příliš vysokou cenu za její bláhovost,“ napsal Ross Douthat.

Podle italského deníku La Repubblica byly silvestrovské události útokem na svobodu žen a ukázaly na hodnoty, jichž se Západ nesmí vzdát. K odchodu Merkelové však list nevyzývá, pouze mluví o změně její politiky vůči přistěhovalcům. „Posílily spekulace, že německá kancléřka možná bude nucena změnit svůj kurz, aby zachránila svůj politický osud a velkou koalici,“ napsal deník.

„Nyní je i Angele Merkelové jasné, že existuje širší spektrum přístupů (k uprchlické krizi) mezi úplným zavřením hranic pomocí plotů a vstřícnou kulturou s doširoka otevřenými dveřmi. A že je i pro její politickou budoucnost nutné, aby přijímání migrantů bylo transparentní a aby se přistěhovalci podřídili společenským normám,“ napsal maďarský list Magyar Nemzet.

V centru Kolína nad Rýnem se o silvestrovské noci shromáždil dav mladých mužů, z něhož se vyčleňovaly skupiny, které následně obkličovaly ženy, sexuálně je napadaly a okrádaly. Podle svědků i policie byli pachatelé převážně arabského a afrického původu. Trestní oznámení podalo v Kolíně přes 500 lidí, ve dvou pětinách případů kvůli sexuálnímu napadení. K podobným útokům došlo v menší míře také v Hamburku, ve Stuttgartu a v Düsseldorfu.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.