Česko a Slovensko vs. Maďarsko a Polsko. Vliv Visegrádu slábne, píší FT

Spor o směřování EU

Česko a Slovensko vs. Maďarsko a Polsko. Vliv Visegrádu slábne, píší FTNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vazby spojující čtyři státy visegrádské skupiny (V4) – Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko – začínají slábnout, což podkopává vliv skupiny v Evropské unii. Podle deníku Financial Times (FT) dělí čtveřici rozdílné odpovědi na otázku, kudy se má unie ubírat po rozhodnutí Británie z EU vystoupit.

List připomíná, že po červnovém referendu, v němž se Britové rozhodli EU opustit, prosazují Polsko a Maďarsko společně radikální změny základních unijních smluv. Jejich snaha zredukovat sílu unijních institucí a vytvořit volnější „unii hlavních měst“ podle britského deníku překvapila Prahu a Bratislavu, které se od svých partnerů začaly distancovat a zdůrazňovat těsnou spolupráci s Bruselem a Berlínem.

„Dva a dva jsou nový normál,“ citují FT významného diplomata z regionu. Atmosféra se podle něj od léta změnila a spolupráce V4 tím velmi utrpěla. Diplomaté varují, že podobné rozdíly oslabují skupinu, jejímž velkým úspěchem byla volba polského expremiéra Donalda Tuska do čela Evropské rady v roce 2014.

Čtěte také: Co nás dělí od Rakouska? Sto tisíc uprchlíků

List připomíná, že Slovensko používá euro, a je tedy v EU více integrováno, navíc je nyní předsednickou zemí. Česká republika je podle FT tradičně vnímána jako nejvíce „západní“ země skupiny a cení si vztahů s Německem. Obě tyto země podle listu podporují reformu EU, vadí jim ale část rétoriky z Varšavy i Budapešti.

Poláci a Maďaři ale na snaze změnit unijní smlouvy dál trvají, a tak jsou pravidelné schůzky čtyř šéfů vlád V4 před unijními summity stále nepříjemnější, uvádí deník.

Čtěte také: Tusk ubezpečuje: Balkánská trasa musí zůstat provždy uzavřená

Dva diplomaté ze střední Evropy podle FT naznačili, že Praha a Bratislava mohou začít hledat alternativní spojence, třeba Rakousko, aby naznačily nespokojenost s rétorikou stávajících partnerů. Nelíbí se jim naopak snahy maďarského premiéra Viktora Orbána rozšířit V4 o Chorvatsko, což je vnímáno jako pokus přesunout „ideologickou rovnováhu“ směrem k Budapešti a Varšavě.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články