Snižte DPH u vodného a stočného, žádá sdružení vodovodů a kanalizací

Odborná konference

Snižte DPH u vodného a stočného, žádá sdružení vodovodů a kanalizacíNOVÉ
Předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR František Barák Foto: Foto: sovak.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Sazba daně z přidané hodnoty u vodného a stočného by se měla snížit ze současných 15 na 10 procent, žádá Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR). Zároveň s tím varovalo před řadou opatření, které jsou navrhovány pro vyřešení nedostatku vody v obdobích sucha. Myšlenky týkající se šetření vodou či zpoplatnění větších odběrů označil na konferenci Financování vodohospodářské infrastruktury předseda sdružení František Barák za populistické.

Od roku 2013 platí současná sazba DPH pro vodné a stočné ve výši 15 %. Přitom v roce 2007 byla její výše ještě pětiprocentní. Tato změna se mimo jiné projevila na výši odváděných státních poplatků z ceny vodného a stočného. Roční tržby oboru vodovody a kanalizací dosahují dle SOVAK ČR 36,5 miliardy korun. Současné odvody, daně a poplatky státu činí 41 procent, konkrétně 15 miliard korun.

„Nejvíce prostředků z vybraného vodného a stočného (více než 40 procent), získává v současné době na odvodech, daních a poplatcích stát a jeho instituce a Česká republika má tak největší daňové zatížení ceny vodného a stočného v Evropě,“ připomněl v úvodu svého projevu na konferenci Barák.

Dle SOVAK ČR má vyšší sazbu DPH u vodného a stočného už jen Bulharsko, Estonsko, Slovensko (všechny 20%), Rumunsko (24 %), Dánsko a Švédsko (obě země 25 %) a Maďarsko (27 %). Kromě severských zemí, kde je zdanění obecně nejvyšší, jsme tak ve skupině zemí „východní Evropy“. Oproti tomu například USA a Izrael mají DPH 0 %, Švýcarsko 2,5 %. Francie 5,5 % či Německo 7 %.

Sdružení žádá, aby byla sazba daně z přidané hodnoty u vodného a stočného ze současné tzv. první snížené 15 % sazby na druhou ve výši 10 %. Do té už spadají například kojenecké výživy a potraviny pro malé děti, léky, knihy hudebniny či antikoncepce. Snížením DPH na 10 % by podle SOVAK ČR došlo ke snížení celkové výše státních odvodů na z 41 na 36 % a výše přidané hodnoty by u nás byla srovnatelná například s Rakouskem.

Populistické návrhy

Předseda sdružení na konferenci rovněž ve svém příspěvku varoval i před řadou populistických návrhů na řešení zásobování obyvatel pitnou vodou. Jedním z takových návrhů je podle něj šetření pitnou vodou a zpoplatnění větších odběrů. „Tento návrh je laický. Výrobci a dodavatelé pitné vody by naopak měli zvýhodňovat velké odběry vodárenských služeb, to je dodávky pitné vody a její následné odkanalizování,“ uvedl Barák.

Stejně neodborné je podle Baráka dotování vrtů na vodu v obcích. „Nebudu dlouze rozvádět nezbytnost obvykle geofyzikálního průzkumu a ochranu hydrogeologického profilu. Nikdo přece nemůže při amatérském postupu zajistit, že voda z vrtu bude vhodná pro výrobu pitné vody,“ řekl dále předseda SOVAK ČR.

Zájmem státu by prý mělo být napojit co nejvíce obcí na veřejnou síť a propojením systémů řešit lokální sucho. Namísto toho dotace do vrtů, stejně jako evropské dotace kvůli metodice, kdy je získání dotací podmíněno rozdělováním aglomerací, vede k atomizaci vodárenství, to je nárůstu počtu vodárenských provozovatelů a vlastníků.

Čtěte také: Koalice zase v sobě: Sobotka odmítá zdražení vody, Brabec chce jednat

Jak se bránit suchu a lépe zadržet vodu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články