2 MIGRAČNÍ KRIZE

Němci přepočítali běžence, loni jich přišlo 890 tisíc

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Do Německa loni přišlo 890.000 uprchlíků, nikoliv 1,1 milionu, jak se dosud uvádělo. Novinářům to v Berlíně řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož byla v předchozí statistice řada uprchlíků zahrnuta opakovaně. Letos zatím do Německa dorazilo 210.000 běženců.

De Maiziére dnes vyjmenoval kroky, které vláda od loňského léta učinila, aby lépe zvládala příliv uprchlíků a také jejich registraci. Zmínil například změny ve Spolkovém úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) nebo vytváření centrálních registrů. „Po tom všem vám dnes chci sdělit, že v roce 2015 do Německa přišlo 890.000 lidí hledajících ochranu,“ konstatoval.

Drtivá většina z nich – 820.000 – je podle ministra zanesena v centrálním registru. Zaregistrováno bylo také dalších 50.000 běženců, kteří ale dále v azylovém řízení nepokračovali. Z velké většiny podle de Maiziére nejspíš z Německa odešli.

Čtěte také: Nemusím vzít zpět jediný výrok o migraci, rýpnul si Seehofer do Merkelové

Žádost o azyl podle něj nemohlo podat asi 20.000 mladistvých uprchlíků, kteří do Německa přišli bez doprovodu. Zhruba stejný počet mladistvých běženců bez rodičů už žádost podal.

I 890.000 běženců je podle ministra velmi vysoké číslo, které se však díky nasazení úřadů i obyvatel podařilo z velké části zvládnout. „Jsme ale zajedno v tom, že se situace z loňského podzimu nesmí opakovat,“ poznamenal.

Čtěte také: S dětmi se skrýval před islamisty. Teď se učí německy

Brusel žaluje Německo kvůli plánu na mýtné pro osobní auta

Merkelová: Německo nebylo na uprchlíky připravené, ale nelituji

,