5 PŘÍBĚHY UPRCHLÍKŮ

S dětmi se skrýval před islamisty. Teď se učí německy

FOTOGRAFIE

Témata: , , , ,

Když Islámský stát zabíral další a další území v severních částech Iráku, stal se pro Bachtiára a jeho rodinu život v Kirkúku nesnesitelným. Musel proto i s manželkou, která byla v té době těhotná, a dvěma malými dětmi ze země utéct a přes moře se dostal až do Německa. Je přesvědčený, že zvládnutí němčiny mu pomůže pochopit místní poměry a tradice. Další příběhy uprchlíků představí výstava v pražském Café Lajka, která začíná ve čtvrtek.

Bachtiár pracoval v Kirkúku jako řidič náklaďáku a popisuje svůj život jako „pohodový a bezpečný“ až do té doby, než přišlo léto 2014. V té době ovládli sever Iráku bojovníci Islámského státu a vyhlásili chalífát. Když se objevilo na scéně hnutí IS, zničilo to celý Irák,“ řekl.

Proto se rozhodl i s těhotnou manželkou a synem a dcerou, kteří jsou dnes ve věku pět a sedm let, opustit Irák. Rodině se podařilo dostat přes moře až na řeckou pevninu, odkud putovali dál do Evropy. „Nejtěžší byla část cesty z Turecka do Řecka přes moře,“ uvedl muž.

Nakonec se dostali do Německa, kde by chtěli zůstat. Aby to bylo možné, musí si podle Bachtiára osvojit německý jazyk. „Nejdůležitější věcí je seznámit se s jazykem, musíme se místní řeči naučit. Musíme se naučit německé tradice a seznámit se s tím, jaké jsou vztahy a poměry v Německu a v Evropě,“ dodal.

Kromě Bachtiára představí výstava také Fátimu Tammúmovou, která v Sýrii byla třídní učitelkou a třináct dalších příběhů. „Výsledkem je výstava portrétů lidí s konkrétními příběhy – třeba o tom, co znamená ztratit jistoty a zázemí a jak těžké je začít znovu,“ řekl jeden z autorů Michal Majzner.

Multimediální výstava Příběhy uprchlíků, která navazuje na stejnojmenný webový projekt, zahájila v Café Lajka ve čtvrtek 29. září. Každá fotografie bude doplněna interaktivním QR odkazem na rozšířenou webovou verzi a potrvá do 18. října. Výstava vznikla ve spolupráci dokumentaristů WeCan a s podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

Čtěte také: ‚Jak budeš zabíjet? Autem?‘ ‚Dnes chci přijít do nebe.‘ Zveřejněn rozhovor atentátníků

Islámský terorismus v Bavorsku. Syřan před útokem sliboval věrnost IS


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.