Olomoucký šéf Strany soukromníků vyhrožuje kritikovi násilím

Ostrá slova politika

Olomoucký šéf Strany soukromníků vyhrožuje kritikovi násilímNOVÉ
Co napsal František Kučera Marku Slovákovi ve facebookové zprávě. Foto: FOTO: Marek Slovák.
1
Domov

Jiří Liebreich Echo24

Jak ty mně, tak já tobě? Poměrně nekonvenční řešení zvolil v reakci na kritika olomoucký šéf Strany soukromníků František Kučera. Tomu se nelíbily nesouhlasné komentáře pod facebookovým příspěvkem senátora Iva Valenty, zvoleného za Stranu soukromníků, a tak napsal kritizujícímu uživateli soukromou zprávu. „Já s tebou taky udělám krátký proces, ty lůzo z popelnice (…) Kdybys napsal, kde opravdu pracuješ, tak si pro tebe pošlu dodávku a přivezu si tě jako balík z DHL, ty šupáku,“ je jen krátká ukázka nevulgární pasáže. Výhrůžku nyní řeší policie.

Nejprve k veřejné slovní přestřelce došlo v komentářích pod příspěvkem senátora Valenty. Ten se vyjádřil ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, které s radostí kvitoval. S Valentovými slovy však vyjádřil nesouhlas uživatel Marek Slovák, který pod příspěvek napsal kritický komentář. V něm mj. vyvracel Valentovy výroky, že Trump vrátí USA k tradiční pravicové politice. „Jasně, protože otevřená xenofobie, homofobie, rasismus, mizogynie apod. plus nabádání k násilí na spoluobčanech a spoluobčankách je ,tradiční pravicovou politikou´,“ napsal Slovák.

Ten ve své argumentaci také napsal, že Trump vyhrál „jenom kvůli nepřímému volebnímu systému v USA“ a že na počet jednotlivých hlasů vyhrála Hillary Clintonová. K tomu Valentovi vzkázal, že z pozice politika „buď nemá absolutní ponětí o naprostých základech voleb, nebo je jenom „prolhaný demagog“ s řečnickým dodatkem, proč se vůbec sám pozastavuje nad „kariéristickým kryptofašounem“ Valentou.

Ve snaze bránit senátora zareagoval Kučera, olomoucký předseda strany, za kterou Valenta kandidoval do senátu jako nestraník. Kučera jako veřejný komentář napsal, že jde o politickou debatu a vyjádření názoru, jestli byla volba Trumpa pro Ameriku správná. Poté ale napsal kritikovi Slovákovi soukromou zprávu. A v té byl už ostřejší.

Co napsal Kučera kritikovi v soukromé zprávě v původním znění:
„To jsi asi měl školení u Babiše jen u strany soukromníků to tak nefunguje ty tupá hlavo u nás to není tak že jedno dementní hova*o napíše stížnost a mě šéfa kraje bude někdo tahat za nohu já s tebou taky udělám krátký proces ty lůzo z popelnice. S kým si myslíš že se bavíš ty srá*i takové jako ty si tady mažu 25 let na chleba. Tebe si najdu sám ty frajere a pak budeš moc žalovat až ti šlápnu kanadou do té nevymáchané držky koho chceš ty někde udávat a kárat a říkat co má kdo ve straně kde jsem dělat ty buzerante. Nejraději mám tyhle bolševické srá*e co dokáží někde něco napsat jako udání ty zmr*e kdybys si napsal kde opravdu pracuješ tak si pro tebe pošlu dodávku a přivezu si tě jako balík z DHL ty šupáku. Telefon mám v profilu tak mi zavolej ty hrdino dám ti dvě facky náskok ty malá vši.-)“

Poté, co Slovák zprávu obdržel zašel na policii, kde sepsal úřední záznam o podání vysvětlení. Zatím čeká na vyrozumění. Předseda krajské organizace Soukromníků prý přešel k vyhrožování fyzickou inzultací, i proto Slovák zveřejnil printscreen soukromé zprávy i na Facebooku (její pravost potvrdil Echu24.cz i Kučera). „Soukromou korespondenci sice nezveřejňuji, ale s ohledem na to, že se jedná o projevy (bohužel evidentně někým voleného) státního úředníka (tím, ale Kučera není – pozn. redakce), který přešel za hranu porušování zákona, udělám v tomto případě výjimku,“ vysvětloval.

Redakce Echo24.cz Kučeru kontaktovala, ten svá slova hájil jako obranu před útokem na senátora Valentu. „Podle mě to je urážka zvoleného senátora. Na tomto základě jsem reagoval,“ řekl. Na otázku, zda nejde o výhrůžku, když píše, že si Slováka najde a šlápne mu „kanadou do držky“, nebo že si pro něj nechá poslat dodávku, odpověděl: „Nepovažuju to za výhrůžku. Slovo lůza používali už starý Římani. Skutkový naplnění trestného činu je nulový, je to nesmysl.“

Adresu Slováka si bude chtít dohledat. „Samozřejmě. Budu chtít vědět, co je to vůbec za člověka. Na internetu na rozdíl ode mě nemá žádnou identifikaci,“ řekl Kučera Echo24.cz.

,Nevohnul jsem se za bolševika, nevohnu se dneska´

Echo24 kontaktovalo i Slováka. Ten uvedl, že druhá strana (Kučera) má přístup k jeho adrese a kontaktu, které poskytl policii. Na dotaz, jestli se obává výhrůžek Kučery odpověděl: „Ano, docela se obávám, protože na Facebooku jsem pod svým jménem, dá se i dohledat, jak vypadám, navíc jsem studoval v Olomouci a čas od času si tam cestu udělám.“

Kučera zmínil, že s Valentou zatím o incidentu nemluvil, pokud ho ale uvidí a situace se bude dál eskalovat, tak by společně záležitost řešili. „Já Ivoše znám řadu let, takových útoků přichází v poslední době hodně. Tihleti vítači, kteří nemůžou unýst, že tu začíná bejt svět bez rozdávání a vítání všech těch syrskejch inženýrů, který nám sem posílaj, tak na nás začínaj útočit, protože se blížej za devět měsíců nový volby. Je to provokace,“ řekl Echu24.cz Kučera.

Závěrem přiznává, že kdyby mohl, svou zprávu by poupravil. „Možná bych ji napsal trochu jinak – ne ale že bych si ohnul hlavu a strčil do vlastního za*ku. Nevohnul jsem se za bolševika, nevohnu se dneska. Já jsem prostě orientovanej doprava,“ uvedl závěrem s tím, že by vždy bránil názory kamarádů, kteří by se zastali amerického prezidenta.

Čtěte také: Valenta jde do Babiše, soukromníkům dá miliony na kampaň

Miliardář Valenta: Z Monaka do Senátu? Žádný problém

Valenta jde do Babiše, soukromníkům dá miliony na kampaň