Euro dražší než 28 korun? Odbory bijí na poplach před další devalvací
odborové obavy
Česká národní banka zvažuje novou vlnu devalvace koruny, která by českou měnu vůči euru zdražila za hranici 28 korun na euro. Tvrdí to aspoň předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, který před takovou manipulací kurzu varoval po jednání tripartity. Zástupci odborů, zaměstnavatelů i vlády by o takovém opatření měli jednat s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem.
„Zmínil jsem jednu vážnou připomínku. V posledních dnech došlo k aktivaci tématu, že by se Česká republika mohla připravit na další devalvaci koruny někde k hranici 28 korun za euro nebo něco přes,“ prohlásil Středula na tiskové konferenci po jednání tripartity.
„V této chvíli je zřejmé, že impuls, který ČNB v listopadu dala, právě vypršel,“ uvedl Středula a dodal: „Domníváme se, že ČNB je připravena zhoršit kurz koruny.“
Odborový předák zdroj svých informací jenom naznačil. „Teď v průběhu soboty neděle se zvýšila aktivita ve věci upozornění, že mohou pokračovat kroky ČNB. Už se nechceme nechat překvapit listopadovou situací, která byla taková, že všichni jsme jednoho rána hleděli, co se všechno odehrálo. Nevěřím náhodám, že se takovéto zprávy dostávají do médií v nějakém časoprostoru s ohledem na aktuální stav inflace,“ zmínil.
Loni na podzim ČNB začala s masivní intervencí, která poslala kurz koruny, který se do té doby pohyboval okolo 26 korun za euro, nad hranici 27 korun. „V této chvíli je zřejmé, že impuls, který ČNB v listopadu dala, právě vypršel,“ uvedl Středula a dodal: „Domníváme se, že ČNB je připravena zhoršit kurz koruny. Myslíme si, že to není v této chvíli reálné.“
Sobotka: ČNB není na pustém ostrově. Má vnímat názory sociálních partnerů
Šéf největší odborové centrály v Česku otevřel proto téma na pondělním jednání tripartity. A rychle našel podporu pro plán společné schůzky tripartity s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem, která by měla proběhnout – pokud na ni vedení ČNB přistoupí – během října.
„Neznamená to žádný zásah do nezávislosti centrální banky. Rozhodnutí učiní vždy autonomně bankovní rada. Ale přeci jenom centrální banka tady není na pustém ostrově. Je součástí veřejných institucí a myslím si, že by měla vést dialog. Mimo jiné také dialog se sociálními partnery. Jde o to, aby ČNB také vnímala názory od sociálních partnerů,“ zmínil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
„U dalších případných řešení někde k 28 nebo přes 28 korun si myslím, že už to chce, aby věděli nejen z tabulek a svých propočtů ze skleněných kanceláří, ale také ze života běžných podnikatelů, co to bude pro nás znamenat,“ připojil Hanák.
„Doufám, že pan guvernér a vedení ČNB bude ochotné jednat se sociálními partnery. Se všemi třemi včetně vlády, i když je nezávislé. Neudělalo to před 7. listopadem a myslím si, že to nebylo v pořádku, mělo to zásadní dopady na ekonomiku a občany této země,“ uvedl za zaměstnavatele prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. „U dalších případných řešení někde k 28 nebo přes 28 korun si myslím, že už to chce, aby věděli nejen z tabulek a svých propočtů ze skleněných kanceláří, ale také ze života běžných podnikatelů, co to bude pro nás znamenat,“ připojil.
Loňské opatření ČNB mělo zabránit deflaci a motivovat lidi ke spotřebě, zároveň s sebou přineslo ale také vlnu zdražování.
Změna kurzu koruny? Teoreticky už ve čtvrtek
Server ECHO24.cz oslovil s žádostí o reakci ČNB. Centrální banka se v ní odkázala na rozhodnutí o měnové politice z konce června. „ČNB neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2015, a nevyloučila ani další posunutí ukončení tohoto režimu. Pro posun hladiny kurzového závazku na slabší úroveň by ovšem bylo třeba, aby bankovní rada shledala podstatně závažnější posílení protiinflačních rizik,“ uvedli v něm tehdy centrální bankéři.
Bankovní rada ČNB bude mít nejbližší zasedání tento čtvrtek. Právě na něm by si její členové v čele s guvernérem Singerem mohli teoreticky říct, zda se podle nich výraznější rizika už objevila. A pohnout s kurzem koruny.
Centrální banka se zároveň ohradila vůči kritice, že se členy tripartity nedostatečně komunikuje. „Se zástupci odborů i zaměstnavatelů se členové bankovní rady po řadu let pravidelně setkávají v ČNB. Vedle toho se od loňského listopadu konala řada dalších diskusních setkání - se zástupci podnikatelů, odborů, odborné veřejnosti i parlamentu,“ uvedlo tiskové oddělení ČNB.