Řecké volby vyhrála opět Syriza. Vše při starém?

Více, než se čekalo

Řecké volby vyhrála opět Syriza. Vše při starém?AKTUALIZOVÁNO
Alexis Tsipras Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Sdílet:

Řečtí voliči v nedělních předčasných parlamentních volbách vrátili k moci levicovou stranu Syriza, přestože se její šéf a bývalý premiér Alexis Tsipras v létě v rozporu s původními sliby podrobil přísným podmínkám evropských věřitelů. Tsiprasova strana získala 35,47 procenta hlasů před opoziční konzervativní Novou demokracií, kterou volilo 28,09 procenta občanů. V pondělí ráno to oznámilo řecké ministerstvo vnitra na základě sečtení 99,44 procenta hlasů.

V třísetčlenném parlamentu bude mít SYRIZA 145 křesel, zatímco Nová demokracie jen 75. Na třetím místě v nedělních volbách znovu skončil neonacistický Zlatý úsvit se ziskem 6,99 procenta odevzdaných hlasů. Socialistická strana PASOK získává 6,28 procenta a řečtí komunisté (KKE) mají 5,55 procenta. Do parlamentu se dostanou ještě centristická strana To Potami a Centristická unie. Lidová jednota, která se před volbami odštěpila od Syrizy zůstala pod tříprocentní hranicí pro vstup do parlamentu.

Syriza  už v neděli naznačila, že obnoví koalici s malou pravicovou stranou Nezávislí Řekové, která díky obdrženým 3,69 procenta hlasů získá deset poslaneckých mandátů. „Před námi se otevírá cesta práce a velkého úsilí,“ napsal Tsipras na síti Twitter. Podle lidí z jeho strany Tsipras předpokládá, že by měl mít vládu vytvořenou do tří dnů. 

„Volební výsledek vypadá jasně, Syriza a pan Tsipras vítězí,“ uvedl podle tiskových agentur šéf ND Vangelis Meimarakis. „Gratuluji mu a vyzývám ho, aby vytvořil vládu,“ dodal v neděli po sečtení části hlasů.

Nedělních voleb se zúčastnilo 56,5 procenta oprávněných voličů, tedy méně než v lednu, kdy Tsiprasova Syriza zvítězila při volební účasti 63,6 procenta.

Mluvčí Tsiprasovy strany ujistila, že Syriza bude uskutečňovat podmínky červencové dohody s mezinárodními věřiteli, ale bude s nimi také dál tvrdě vyjednávat. „Toto je začátek bitvy,“ uvedla s odkazem na další jednání o podobě uskutečňování dohody. 

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co přistoupil na podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Předčasné volby vypsal s tím, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat reformy a úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu v sumě až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Syriza se ale stala terčem kritiky části veřejnosti za porušení slibů, že skoncuje s ekonomickými škrty a tržními reformami.

„Po letech takřka bezprecendentní krize velká většina Řeků podpořila strany, které slibují, že udrží zemi v eurozóně, ačkoli to znamená důkladné a bolestivé reformy,“ komentoval výsledky voleb hlavní ekonom německé Berenger Bank Holger Schmieding. Francouzský prezident François Holland označil volební vítězství Syriza za „významný úspěch“ pro Řecko i pro Evropu. „Řecko nyní prožije období stability se solidní většinou,“ řekl Hollande novinářům během státní návštěvy v Maroku.

Pro své bývalé krajně levicové spojence však Tsipras zůstává zrádným přeběhlíkem. Bývalý Tsiprasův ministr financí a jeho nynější kritik Janis Varufakis označil dnešní předčasné volby za snahu anulovat předchozí jasně vyjádřená přání Řeků, kteří odmítli plán věřitelů na úsporná opatření.

Čtěte také: Řecká předvolební přetahovaná. SYRIZA i konzervativci mají stejně

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články