Rusko prošetřuje nezávislost Pobaltí. Stejně to dělalo u Krymu

Nové zadání pro prokuraturu

Rusko prošetřuje nezávislost Pobaltí. Stejně to dělalo u KrymuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruská generální prokuratura zahájila vyšetřování nezávislosti pobaltských států. Poslanci Státní dumy totiž tvrdí, že orgán, který v roce 1991 nezávislost Estonska, Litvy a Lotyšska na Sovětském svazu uznal, byl protiústavní. Informovala o tom agentura Interfax. Podobný případ přitom už Rusko nedávno řešilo, a to když obsadilo Krym.

„Uznání nezávislosti Pobaltí je z právního hlediska problematické, protože k vyhlášení svrchovanosti států došlo skrze protiústavní orgán,“ řekl agentuře Interfax zdroj zřejmě z dolní komory ruského parlamentu.

Generální prokuratura má podle nejmenovaného zdroje prošetřit, jestli Státní rada Sovětského svazu, která vznikla v září 1991 jako dočasný orgán místo Rady federace SSSR před zánikem Sovětského svazu, jednala v souladu se zákonem.

Státní rada uznala nezávislost Estonska, Litvy a Lotyšska hned na svém vůbec prvním zasedání, které se konalo den poté, co byla vytvořena. Skládala se z prezidenta SSSR Michaila Gorbačova a státníků všech členských republik.

Čtěte také: Generál Pavel: Rusku by na obsazení Pobaltí stačily dva dny

S oficiální žádostí o přezkoumaní se na Státní dumu obrátili poslanci ze strany Jednotné Rusko premiéra Dmitrije Medveděva. Podle nich uznáním nezávislosti pobaltských zemí Rusko ztratilo strategicky důležité území včetně námořních přístavů a vodních ploch. Navíc došlo k rozpadu jednotného obranného prostoru země a k narušení hospodářských vztahů s Pobaltím, míní poslanci.

Státníci pobaltských zemí se proti vyšetřování Ruska už bouří. „Nezávislost jsme získali krví našich občanů. Nikdo nemá právo to zpochybňovat. Jen my sami budeme rozhodovat o svém osudu,“ odsoudila rozhodnutí Ruska litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová na Twitteru.

Podobný případ přitom ruská generální prokuratura už řešila v souvislosti s anexí ukrajinského poloostrova Krym. Došla k závěru, že Krym Ukrajina v roce 1954 dostala v rozporu s tehdejší sovětskou ústavou, a to i přesto, že po rozpadu Sovětského svazu uznalo v roce 1994 přidělení Krymu Ukrajině i Rusko tzv. Budapešťským memorandem.

Čtěte také: Strhli vlajku USA. Lotyšsko drží ‚ruské špiony‘ ve vazbě

USA plánují kvůli Rusku rozmístit své tanky do Polska či Litvy

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články