Dánsko posílá na hranici s Německem domobranu

KONTROLY NA HRANICÍCH

Dánsko posílá na hranici s Německem domobranuNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ne armáda, ale místní domobrana bude střežit dánskou hranici se sousedním Německem. Má tak vypomoci výrazně přetížené policii. Domobraně byla již dříve poskytnuta dvě letadla s vyspělým systémem infračervených kamer, pomocí kterých kontroluje vzdušný prostor nad oblastí hranice, uvedl server The Local s odkazem na dánská média.

Původní návrh Dánské lidové strany (DF) počítal s posláním armádních složek Forsvaret na hranici. Vládnoucí strana Venstre v neděli zareagovala vlastním návrhem řešení. Ten spočívá v přesunu dánské domobrany Hjemmeværnet na hranici s Německem. V úterý pak rozhodnutí posvětilo dánské ministerstvo spravedlnosti.

Hlavním cílem je pomoc přetížené policii, která provádí namátkové kontroly od 4. ledna. Původně přitom šlo jen o dočasné opatření, především v reakci na hraniční kontroly ze strany Švédska. „Domobrana se skládá z odhodlaných dobrovolníků, kteří již získali zkušenosti z obdobných úkolů. Cílem bude ulehčit práci přetížené policii,“ prozradil již o víkendu plán strany Venstre Preben Bang Henriksen.

Mimo to, že dánská domobrana poskytuje podporu ozbrojeným silám, tak i pomáhá mírnit následky při záchranných misích po různých katastrofách. „Avšak není řeč o užívání domobrany coby nezávislé autority. Musí spolupracovat s policií,“ zdůraznil Henriksen.

Dánská domobrana byla ustanovena po 2. světové válce, aktuálně se skládá z cca patnácti tisíc aktivních členů. Dalších třicet tisíc je v záloze. Mluvčí Dánské lidové strany Peter Skaarup uvedl: „Domobrana je výborným partnerem pro policii. Je to krok správným směrem a chceme, aby se stal součástí řešení ustrážení našich hranic.“

Čtěte také: Policie na Hradě zakázala skautům zpívat hymnu. Ovčáček se omlouvá

Čtěte také: Studentka FAMU měla zranit velkého policajta. Dostala podmínku