1 KONTROLY NA HRANICÍCH

Dánsko posílá na hranici s Německem domobranu

NOVÉ

Témata: , ,

Ne armáda, ale místní domobrana bude střežit dánskou hranici se sousedním Německem. Má tak vypomoci výrazně přetížené policii. Domobraně byla již dříve poskytnuta dvě letadla s vyspělým systémem infračervených kamer, pomocí kterých kontroluje vzdušný prostor nad oblastí hranice, uvedl server The Local s odkazem na dánská média.

Původní návrh Dánské lidové strany (DF) počítal s posláním armádních složek Forsvaret na hranici. Vládnoucí strana Venstre v neděli zareagovala vlastním návrhem řešení. Ten spočívá v přesunu dánské domobrany Hjemmeværnet na hranici s Německem. V úterý pak rozhodnutí posvětilo dánské ministerstvo spravedlnosti.

Hlavním cílem je pomoc přetížené policii, která provádí namátkové kontroly od 4. ledna. Původně přitom šlo jen o dočasné opatření, především v reakci na hraniční kontroly ze strany Švédska. „Domobrana se skládá z odhodlaných dobrovolníků, kteří již získali zkušenosti z obdobných úkolů. Cílem bude ulehčit práci přetížené policii,“ prozradil již o víkendu plán strany Venstre Preben Bang Henriksen.

Mimo to, že dánská domobrana poskytuje podporu ozbrojeným silám, tak i pomáhá mírnit následky při záchranných misích po různých katastrofách. „Avšak není řeč o užívání domobrany coby nezávislé autority. Musí spolupracovat s policií,“ zdůraznil Henriksen.

Dánská domobrana byla ustanovena po 2. světové válce, aktuálně se skládá z cca patnácti tisíc aktivních členů. Dalších třicet tisíc je v záloze. Mluvčí Dánské lidové strany Peter Skaarup uvedl: „Domobrana je výborným partnerem pro policii. Je to krok správným směrem a chceme, aby se stal součástí řešení ustrážení našich hranic.“

Čtěte také: Policie na Hradě zakázala skautům zpívat hymnu. Ovčáček se omlouvá

Čtěte také: Studentka FAMU měla zranit velkého policajta. Dostala podmínku


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.