Studentka FAMU měla zranit velkého policajta. Dostala podmínku.

Skandální rozsudek

Studentka FAMU měla zranit velkého policajta. Dostala podmínku.NOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Může padesátikilová dívka zranit devadesátikilového muže tím, že ho uhodí do ramena a poté mu svou vahou na rameno nalehne? Podle zatím nepravomocného soudního rozsudku ano. Onou dívkou je totiž demonstrantka, které se nelíbil policejní zákrok a oním mužem pak zasahující policista.

Na závažný případ, který se odehrál loni v létě, upozornil pořad České televize 168 hodin. Pořad popisuje studentku FAMU, Kateřinu Krejčovou, která byla nedávno odsouzena k podmíněnému trestu za to, že napadla a zranila policistu. A to i přesto, že je celý incident zaznamenán na videozáznamu, ze kterého je patrné, že ke zranění policisty mohlo dojít tímto způsobem jen těžko.

Záznam celého incidentu můžete zhlédnout zde:

O co šlo? Loni v létě, při jedné z antiimigračních demonstrací, na kterých xenofobové a nacionalisté typu Adama B. Bartoše hrozili představitelům vlády oprátkou a šibenicemi, se Kateřina Krejčová snažila s několika svými přáteli alespoň částečně zabránit pochodu demonstrantů, kterým se nelíbil postoj české vlády vůči migrantům.

Se svými několika přáteli se studentka posadila na dlažbu ve spodní části pražského Václavského náměstí. Poté však nastoupila policie, která začala sedící demonstranty násilím odvádět a nepočínala si při tom vůbec šetrně. Kateřina Krejčová viděla jak policisté odvádějí jejího přítele a jak se k němu nešetrně chovají. Proto také vpadla mezi policisty, což policie později interpretovala tak, že studentka zaútočila na veřejného činitele.

Senátor Václav Láska, který je rovněž bývalým policejním vyšetřovatelem, v pořadu uvedl, že intenzita policejního zákroku naprosto neodpovídala tomu, za jaké situace a proti komu policisté zasahovali. „Proto se logicky nelze divit tomu, že ta slečna zareagovala tak, jak zareagovala. Takový zákrok odpovídá zákroku proti dealerům drog, ozbrojenému pachateli, nebo pachateli loupeže,“ uvedl Láska. „Ten útok, pokud to vůbec můžeme nazvat útokem, zdaleka neměl takovou intenzitu, aby někomu mohl způsobit zranění, které by šlo kvalifikovat jako trestný čin,“ dodal.

Podle policie však po útoku studentky skončil policista Filip Dlesk na sedmidenní neschopence. Sedmidenní lhůta neschopenky je pak důležitá i proto, že tvoří hranici mezi přečinem a zločinem, za který je pak vyšší trestní sazba. Policista Dlask později u výslechu uvedl, že jej studentka „udeřila rukou do ramene, potom jej zezadu chytila za krk, cloumala jím a pak na nalehla celou svou vahou na jeho rameno. Policistovi poté údajně v rameni ‚nějak křuplo‘ a cítil bolest.

Jeden ze soudních znalců uvedl, že ke zranění policisty nemohlo dojít v průběhu toho, co je vidět na videozáznamu, druhý soudní znalec byl však opačného názoru.

Soudkyně poté rozhodla, že Kateřina Krejčová je vinna a udělila jí měsíční podmínku s roční zkušební dobou. Odvolací soud bude případ posuzovat ve čtvrtek.

Čtěte také: Desítky lidí z FAMU podpořily ženu, která údajně napadla policistu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články