Co se děje nyní v policii, mě děsí

Zpolitizovanou policii policisté nechtějí

Co se děje nyní v policii, mě děsí
Oldřich Tomášek, bývalý policejní prezident Foto: Foto: www.mvcr.cz
2
Blogy
Oldřich Tomášek
Sdílet:

V posledních dnech si připadám po 40 letech služby u Policie ČR jako nezkušený začínající elév, pokud bych tedy měl věřit tomu, co píší některé noviny nebo na televizních obrazovkách národu sdělují někteří politici či dokonce státní zástupci.

Policie vždy byla a snad i bude jednotně řízený ozbrojený sbor, ve kterém musí být vnitřní pořádek. Zhruba 40 000 policistů každý den vynakládá úsilí k tomu, aby v naší zemi byl klid a pořádek a slušní lidé měli pocit bezpečí. Zhruba 4 000 kriminalistů na okresích a krajích objasňují a vyhledávají každoročně tisíce trestných činů a stíhají tisíce pachatelů, od závažných vražd, loupeží, hospodářských deliktů až po vykradená auta či kapesní krádeže a svoji práci mají rádi.

Byl jsem policejním prezidentem, když vznikaly celostátní útvary pro boj s organizovaným zločinem či s korupcí po vzoru vyspělých evropských států. To, co se kolem nich děje nyní, mne děsí. ÚOOZ přestal hledat případy v podsvětí a mezi východoevropskými mafiemi a začal se zabývat za vydatné podpory některých médií korupcí, bez ohledu na existenci protikorupčního útvaru, který s polovičním počtem lidí dosahuje podstatně lepších výsledků než ÚOOZ. Za podpory některých státních zástupců a bez ohledu na organizační strukturu Policie ČR. Tak vznikla téměř válka těchto dvou útvarů s celorepublikovou působností, stalo se normálním jevem, že na jednom případě pracovaly oba útvary, každý jinak a s jiným výsledkem a skuteční odborníci na hospodářské trestné činy začali z protikorupčního útvaru odcházet, protože ÚOOZ měl a zatím ještě má podporu důležitých lidí na státním zastupitelství, zatímco jejich útvar byl obviňován z nepravostí.

Čtěte také: Ištván vyhrožoval policejnímu prezidentovi kriminalizací

Snad ještě horší situace nastala kolem GIBS, který byl zřízen zákonem na vyšetřování trestných činů nejen policistů. Když vyšlo najevo, že ÚOOZ sledoval a odposlouchával šéfa kriminální policie na policejním prezidiu nebo že po několikaletém rozpracování začal stíhat některé policisty, pochopil jsem, že nic nechápu. Aby toto obcházení zákona prošlo, byla Generální inspekce nebo její lidé v médiích nepřímo obviňováni z napojení na tyto rádoby zločince z řad policistů. Veřejnost ani my policisté už jsme se nikdy nedozvěděli, zda byl ředitel Pospíšek z něčeho obviněn a zda tedy jeho sledování bylo legální, to už totiž nikoho nezajímá, cíl byl splněn. Je otázkou, jaký cíl to byl, kdo chtěl být ten výjimečný.

Policie ČR je ze zákona apolitická a v jejím čele stojí policejní prezident, který ji řídí, ale také je za ní odpovědný. Je fascinující, co následovalo poté, co se policejní prezident rozhodl zajistit lepší spolupráci a fungování těchto útvarů. On i ministr vnitra jsou napadáni, že destabilizují policii, za sebe a své podřízené říkám, že to není pravda, je to spíš smutné, že politici chtějí vládnout policii. Co je ale profesně ještě horší, že řada novinářů a tedy i veřejnost věří tomu, že ÚOOZ byl vytvořen pro boj s korupcí nebo že ředitel Vild nemá právo vědět, co dělají v pracovní době jeho podřízení na protikorupční policii. Bude to však on, kdo bude odvolán, pokud jeho podřízení něco zkazí nebo budou postupovat mimo zákon. Vedení státního zastupitelství kritizuje policejního prezidenta, že se snaží zavést pořádek.

Jsem zvědav, zda policejní prezident stejně razantně bude kritizovat vnitřní směrnice ministra spravedlnosti či nejvyššího státního zástupce. Myslím si, že ne, že bude profesionálnější.

Reorganizací těchto útvarů se jejich práce určitě nezhorší. Za rok 2015 více než 500 velmi dobře placených policistů ve vysokých hodnostech na ÚOOZ realizovalo minimum případů, maximálně několik desítek. Pro srovnání, krajská hospodářská kriminálka v Karlových Varech o 12 lidech realizovala obdobných případů 34 a stíhala 52 osob.

Autor je bývalý policejní prezident (1995-1998) a současný krajský policejní ředitel Karlovarského kraje

Čtěte také: Proč má vzniknout česká FBI?

Stihne ještě Šlachta zatknout Sobotku a Chovance?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články